| Rallu_4954 a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii?big grin. Argumentati-mi de ce! big grin Multumesc!

7 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Pro. Daca oamenii vor.Sunt unii oameni care au suferit mult si au dureri cumplite si nimanui nu ii mai pasa de soarta lor. Daca aceasta este dorinta lor, sa moara fara dureri, ar trebui respectata, la fel si cu animalele.Sunt de acord doar in cazul in care nu se mai poate face nimic pentru persoana respectiva.

| darrio2007 a răspuns:

A cui eutanasiere? A cainilor comunitari? Da.

| alexdop21 a răspuns:

Ciudat este ca sunt si pro si contra big grin
Pro : Ajungi la un moment dat in viata, cand boala pe care o ai te stapaneste, si ajungi sa te chinui si ajungi sa depinzi de altii, ceea ce mie unu nu mi se pare a fii o viata, si de aceea cred ca eutanasierea este ok.
Pe de alta parte daca te gandesti toti facem greseli, si un gand intunecat poate sa iti reduca drastic sansele la tratament si la posibilitatea vindecarii...
Asa ca... nu stiu sincer cu cine tin, probabil mai mult cu pro, dar doar in cazurile fara scapare

| alexdop21 a răspuns:

@flower cat despre animale, e mult mai bine sa traiasca intr-o mizerie de adapost, unde mai mult ca sigur isi va gasi sfarsitul in chinuri mult mai mari. Si in plus gandeste-te ca ai un caine, si tii mult la el, dar il loveste o masina, si nu o sa mai poata merge niciodata, nu o sa mai poata alerga, nu o sa mai poata face nimic din tot ce face un caine normal, ce ai alege? Pune-te acum in locul cainelui si vezi cum ar fi sa vezi toata viata ta totul dintr-un scaun cu rotile, paralizata complet, sa te duca tot timpul cineva la baie, sa nu poti avea un sot, un copil nimic... absolut nimic, viata ta o sa fie scanul cu rotile...

| flower a răspuns:

Eu sunt contra! De ce? Pai foarte simplu- cine suntem noi oamenii ca sa putem hotara cine trebuie sa moara si cine trebuie sa traiasca?! Animalele sunt tot suflete ca si noi, ca atare nu avem dreptul sa luam o astfel de hotarare atata timp cat acea viata nu ne apartine. Nu este destul ca omoram animale pentru hrana, acum vrem sa omoram pentru ca nu ne mai plac anumite animale sau ne deranjeaza intr-un fel sau altul. Asa cum oamenii rai sunt inchisi pentru faptele lor, tot asa ar trebui ca si animalele care nu merita libertatea sa fie inchise- DAR NU OMORATE!

| adryanb27 a răspuns:

!PRO! ce draq, nu vedeti ca ne/am dus de rapa! nu am ceva cu ei, dar o mica injectie nu le/ar strica nici lor nici noua. se cheltuieste mult cu ei, nu ca s/ar cheltui cu ei 300 d lei p luna, ca nu ii vad caini banii aia, daca ma intelegeti! dar nu ti/ar conveni sa t muste 1 caine cand mergi p strada, sau p 1 copil, copilul fiind al tau, asa/i? ps. boc fa sapun din ei poate mai strangi ceva bani la buget, ca nu mai aveti c fura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alexdop, eu nu ma refeream ex de caz la care faci referire, ci la cazurile in care este folosita eutanasierea pentru a scapa de niste animale care sunt in plus! Oricum ai foat putin cam melodramatic cu ex prezentathappy