| Girly97 a întrebat:

Suspectez ceva in cazul acesta: folosesc Aerius din cand in cand (Claritine mai des) si ma intrebam, de ce toata lumea recomanda ca Aeriusul sa fie luat seara chiar daca are efect 24 ore (o zi)? Este o regula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o regula, dar somnolenta este mai mare in primele 6 ore de la administrare, motiv pentru care persoanele active prerfera sa-l ia seara. Multi au somnolenta doar 5-6 ore dupa administrare, asa ca practic nu se confrunta cu ea deloc daca il iau seara

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Dar daca iau Aerius seara si ma duc la culcare, dorm normal ca atunci cand nu folosesc nimic sau ca de exemplu, la hipnotice, cum le numiti voi?

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Da, nu influenteaza somnul, ci numai starea de veghe

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Nu-i rau.