| Pregatardeshaorma a întrebat:

Taică-meu isi ia medicamentele de inima fara reteta in fiecare luna dupa ce a primit diagnostic, de ce e diferit la psihiatrie si trebuie sa primesti prescriptie mereu? Se face asa doar la boli cronice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Depinde de medicamente. Unele se dau cu reteta, altele fara.
Probabil cele pentru inima sunt pe lista celor fara reteta, fiind de fapt pentru circulația sângelui...gen aspenter care este aspirina.
Pentru nici un diagnostic din spectrul psihiatric nu se dau medicamente fara reteta.
Plus ca unele sunt gratuite si cu atat mai mult este nevoie de reteta speciala.
Sanatate,

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine ii dă asemenea medicamente fara reteta?

| Pregatardeshaorma explică (pentru darrio2007):

La farmacie, asa am vazut ca fac si alte persoane in varsta, nu trebuie sa mearga in fiecare luna la doctor sa prineasca reteta pentru pastilele de inima

| darrio2007 a răspuns (pentru Pregatardeshaorma):

Deci le ia totusi cu retetă.