| Eu_2195 a întrebat:

Toate prietenele mele sunt mult mai dezvoltate ca mine si le-a venit deja ciclul ( vorbesc doar de cele ce au varsta mea ), am 12 ani si ma intreb de ce eu nu ma dezvolt ( cresc in inaltime dar nu imi cresc sanii si sunt ff slaba ) credeti ca e o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| lovem3 a răspuns:

Nu este nici o problema.stai linistita! fiecare fata se dezvolta in felul ei.la tine pubertatea abia a inceput ai abia 12 ani pana la 18 19 ani tot sa te dezvolti cat despre sanii si ciclu fi fara grija ca iti vor aparea pe la 12 ani jumate 13.

| smaranditza a răspuns:

Toate la timpul lor,scumpo! fiecare suntem unicate,cel putin dein punct de vedere biologic; fiecare reactionam la chestia numita crestere in felul nostru,cu alte cuvinte nu suntem produse de serie mare ale unei fabrici numite VIATA! ai rabdare cu tine si cu organismul tau,lassa-l sa se dezvolte asa cum iti este ceasul biologic; nu fii "invidioasa",nici macar ingrijorata de ciclul colegelor(crede-ma, nu e o placere deosebita sa fii murdara luna de luna.); ai tot timpuldin lume, linisteste-te!

| Lilia_1576 a răspuns:

Fetele care se dezvolta repede de la 12 ani cand ajung la 20 sunt vai de capul lor si alea care sunt mai incuiate si nu dezvoltate la 12 ani cresc fete de toata frumusetea crede-ma am intalnit mii de cazuri... sa te vezi peste cativa ani cum le stergi nasul :X

| LoStEyEs a răspuns:

Intrebo pe mama ta, poate asta e ceva ce se ia de la mama la fica ( ma refer ca daca mamei ta i-a venit la 14 si tie o sa-ti vina), iar la fel in cazul meu. lui bunica i-a venit la 14 ani, si lui matusa mea, si lui mama mea, si mie! asa ca nu iti face griji. A da si in legatura cu sanii nai treaba, pentru ca sigur e la fel. mama mea si matusa mea au avut sanii mici cand au avut varsta ta ( le-am intrebat eu cand aveam aceleasi dubii), iar eu cand aveam 12 ani aveam sanii mici si nu purtam sutien.
Prietenele tale cand o sa fie mature o sa aiba sanii cat capul, dar si tu sti ca sanii mici sunt la moda. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| carlutza1001 a răspuns:

Si mie mi-a venit ciclul la 12, dar am prietene carora le-a venit si la 14 ani. nu-ti face probleme, fiecare se dezvolta in ritmul ei. si nu toate fetele au sani imensi, asa ca stai linistitahappy. fiecare om e superb in felul lui.

| Alexandra_7827 a răspuns:

Nu, toate la timpul lor, fiecare se dezvolta diferit, nu te ingrijora

| adda11 a răspuns:

Inntradevar eu nu mi-am dorit prea mult sa am ciclu. pff. e urat, mai ales pana te obisnuiesti o sa ai mereu senzatii sidaca ai corpu mai slabut chiar dureri urate de burta sau depinde I don't want to see deci bucurate cat n-ai, iar sanii straight face ai timp