| MissDienusha a întrebat:

credeti ca imi incepe menstruatia? :
-sanii imi cresc
-parul si pielea au devenit deva mai groase
-am balonari cel mai des si dureri si crampe in zona de jos a burtii mai rar
-ma mai doare spatele
-cresc in inaltime si in greutate foarte putin
-am par pubian,axilar, pe maini si pe picioare
-simt uneori nevoia sa beau foarte multe lichide
-am o stare de ameteli (anxietate)
-sunt foarte emotiva ( adica plang din orice)
-ma enervez foarte usor
-dezvolt emotii si sentimente noi (loveeee)
-am un miros propriu al corpului
-am scurgeri vaginale
-aceste schimbari mi-au aparut in jur de 2 ani
-am 11 ani si 6 luni
-e vreo sansa sa-mi apara la varsta de 12 ani (adica in vara) ca si mamei mele i-a venit tot la 12 ani menstruatia.
Am nevoie de raspunsuri precise ca sa fiu pregatita sa nu fiu pusa intr-o situatie jenanta. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista raspunsuri precise. este la fel de probabil sa iti vina emnstruatia maine, in vara sau la toaman, sau la anul pe vremea asta. poarta mereu cu tine un absorbant (in geanta). Niciodata prima emnstruatie nu incepe cu o sangerare majora, in primele ore vei avea o sangerare minima.

| mona a răspuns:

Te poti astepta de acum incolo la venirea menstruatiei

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum deva? Esti trimisă special? rolling on the floor Ceva voiai să scrii, nu deva.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nimeni NU-ţi poate spune EXACT când îţi va veni menstruaţia!

Prima menstră/menarha apare ( în general ) între 11-15 anişori, când organismul este "pregătit" pentru această etapă de dezvoltare.

De acum înainte, este posibil să-ţi vină ORICÂND, dar NU se poate preciza EXACT când anume se va întâmpla asta.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

La 11 ani trebuie să vorbești cu mama ta nu cu noi.
Fiecare organism reacționează în felul lui poți avea acum sau peste 5 ani!

| Fatamuntilor a răspuns:

Sintomele concid cu aparitia primei menstruatiii. Vorbeste cu mama ta si grija de tine!

| h3r a răspuns:

Cam multe...
Da, curând o să-ți vină menstruația, iar tu vei fi o tânără domnișoară.
Pentru mai multe sfaturi și păreri cea mai indicată persoană este mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te poţi aştepta în orice moment să-ţi vină menstruaţia, sunt semne clare.
Te pup şi cere sfaturi mamei tale!

| gingergirl1 a răspuns:

Nu putem sa-ti spunem precis cand iti va veni!laughing Cand ti-o veni, ti-a venit si gata! Stiu e foartee jenant sa iti vina prima data la scoala, pe strada sau mai stiu eu unde! S-ar putea sa o mostenesti pe mama ta, oricum stai linistita! Ca sa eviti incidentele neplacute poarta la tine un absorbant!
Ai grija de tine!happy

| LuMix a răspuns:

Cred ca o menstruatia o sa se intample curand te sfatuiesc sa te pregatesti.
Funda?

| Dayana12345 a răspuns:

Ar fi posibil...asta pentru ca ai semne care arata asta...

| ThisGirlHere a răspuns:

S-ar putea sa vina acum sau sa mai dureze. Si eu am avut aceleasi simptome si au durat 3 ani cred. Dar ar fi mai bine sa ai mereu tampoane la tine..nu stii niciodata ce se intampla. Succes! happy

| ZaRa007 a răspuns:

Cred ca esti fleasca in acest moment la fund esti visinie laughing

| MissDienusha explică (pentru ZaRa007):

Daca iti arde de glume du-te la circus tv. Ai un talent deosebit in asta. Aici e un subiect serios nu glume pentru. mascarici ca tine happy

| MissDienusha explică:

Multumesc. voiam sa stiu daca e pe aproape sa fiu pregatita... ma refer, daca prin acest an va aparea.

| MissDienusha explică:

Ce are? imi scrie ca mi-ati raspuns dar nu apare niciun raspuns.sad?

| MissDienusha explică:

Va rog, inca cateva raspunsuri. doar vreau sa stiu bine la ce sa ma astept. happy

| MissDienusha explică:

Nu as vrea sa mai astept..am deja toate semnele si nu as vrea sa mai stau ca pe ghimbi. asta vreau sa stiu. daca imi vine peste nu stiu cat timp sau daca e pe aproape.

| MissDienusha explică:

Va multumesc foarte mult. Nici nu stiti cat m-ati ajutat