| Feliciaaaaaa a întrebat:

A mai avut cineva infecție a tractului urinar? (ITU). Vin cu întrebarea asta pentru ca poate cineva s-a mai lovit de asa situație (femei). Am ajuns acum doua săptămâni la urgențe cu dureri mari in zona spatelui, care coborau in partea de jos a abdomenului. Diagnosticul a fost ITU. Am urmat un tratament cu antibiotic si alte pastile pentru aceasta afecțiune. Am fost la un control urologic, ecografie la medicul urolog, rezultand ca toate analizele sunt ok si nu am altceva la rinichi/tract urinar. TOTUȘI... fiind prima data cand am asa ceva, nu înțeleg nici simptomele, nici daca ar trebui sa ma ingrijorez si mai tare. Dar dimineața aceasta, la 4:40-5:00, m-a luat din nou o durere in zona spatelui care cobora in jos (dreapta) si nevoia de a urina. A trecut durerea cu no spa si nu era atat de puternica ca in urma cu cateva sapt. cand am ajuns la urgenta, dar tot deranjanta. Mentionez ca au trecut 10 zile de cand am luat antibioticul si ca in prezent astept rezultatul la urocultura, urmand sa ma prezint la medic. Dar sunt foarte îngrijorată... a mai avut cineva asa simptome? La voi cum s-a manifestat, in cat timp a trecut? Este normal sa reapara o durere de genul, chiar si dupa administrarea tratamentului? Sa fie altceva si nu ITU? Mulțumesc pentru orice raspuns serios!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"....Am fost la un control urologic, ecografie la medicul urolog, rezultand ca toate analizele sunt ok si nu am altceva la rinichi/tract urinar."

De ce ai luat antibioticul dupa ureche, cu de la tine putere, daca medicul ti-a zis ca esti ok si nu ai nimic?
Stiai ca anumita medicatie care iti pot distruge rinichii si ficatul?

"...Este normal sa reapara o durere de genul, chiar si dupa administrarea tratamentului?"

Care tratament?
Tot dai cu tratamnetul luat, dar spui ca medicul ti-a spus ca nu ai nimic, deci ce tratament iei, cine ti l-a recomandat si de ce?

| Feliciaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Doamna. sa va raspund frumos si mai putin "răstit" la ceea ce spuneti.
Am avut schema de tratament de la medicum urolog de la urgență, nu a fost nimic luat după ureche, iar ulterior m-am dus la medic si mi-a spus sa repet la 10 zile după antibiotic urocultura, ceea ce am și făcut si astept rezultatul.
Medicul, dupa analizele initiale de la urgenta, a spus ca da, este o infectie urinara, ca de aceea am zis clar ce diagnostic s-a pus.
Nu l-am pus eu după ureche pe diagnostic si nici pe medicatie nu am luat-o fara indrumare.

Asa ca va rog sa intelegi clar situația.