| DulceataDeCapsuni a întrebat:

TPU daca ai invectie la masea ( puroi ) si aceasta ajunce la creieri poti muri? P.S nu intreb pentru mine ci pentru mama care deja are infectia la creier

VA ROG AJUTOR crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la urgență! La spital. Nici un stomatolog nu mai se ocupă de un pacient căruia se observă că puroiul a ajuns la creier. Numai la chirurgie, sub anestezie se ma face ceva.
Deci, ori chemați salvarea și mergeți la urgență, ori luați un taxi și mergeți la urgență.
Chiar, dacă este frică doctor, tot la urgență va ajunge, dar în stare gravă de inconștiență.
Puroiul poate conduce la deces, numai în momentul în care a infectat creierul mult timp, barierele de protecție nu mai funcționează și se declanșează o hemoragie intracraniană!
Dar, orice ar fi e grav, iar un stomatolog nu se va băga la așa ceva!

| NLS a răspuns:

"pentru mama care deja are infectia la creier"

De unde ai dedus sau ai aflat asta?

Si da, am cunoscut o fata care a avut o mama inconstienta, ce a lasat dupa ea, si a murit ca eroina la 28 de ani, de la o infectie urata.
Sursa infectiei: puroi la o masea, apoi s-a intins mai departe.

Ia-o pe sus, si fuga la urgenta! DACA e adevarat si nu blufezi.

| cfrtobias a răspuns:

Merge la dentist si scoate cred si va fi bine cred...

| leapșa a răspuns:

Tre' sa ia antibiotic si apoi sa scoata maseaua in cauza.
Si pe viitor ar trebui sa trateze infectia la creier, daca are intr-adevar, pentru a preveni alte boli sau chiar moartea.

| CalatorCritic a răspuns:

Infectie, nu invectie.
Ajunge, nu ajunce.
Creier (aici), nu creieri.

Daca infectia se generalizeaza, da poate muri.
Convinge-o sa mearga cat mai repede la stomatolog (dentist). Ii scoate puroiul si scapa.