| GoguGog a întrebat:

Treaba este ca eu am un ligament incrutisat anterior rupt complet. Asta s-a intamplat acum 6 luni.
As dori sa ma dau cu snowboard-ul, insa imi este destul de frica.
Am fost la un medic profesionist care mi-a spus ca as putea practica acest sport si schiul atat timp cat nu fac performanta, dar tot am indoieli.
Parerea voastra care ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti recomand sa te hazardezi doar de dragul "prietenilor".
Trebuie sa-ti cunosti limitele, sa nu le depasesti riscand!
E vorba de integritatea si sanatatea TA!

Daca vrei sa te dai in zapada, rezuma-te la sanius, care nu solicita atat picioarele, dar cu masura!

| Teo29 a răspuns:

Opereaza-te ca iti distrugi meniscul si articulatia stand asa. Nu fa sport decat dupa operatie si dupa ce esti revenit complet ( cu incalzire si toate cele necesare si dupa ce ai acordul medicului )

Recomand dr. Todor Adrian - Cluj sau
Dr Dinu - Bucuresti

| GoguGog explică (pentru Teo29):

Sunt minor. Medicul mi-a recomandat sa fac operatia dupa 18 ani.

| Teo29 a răspuns (pentru GoguGog):

Mai consulta o parere, cel mai bun ortoped pediatru din Bucuresti - Dr Thierry, mergi la un consult cu RMN, raze, orice ai facut pana acum. Nu e de stat pana dupa 18 ani, acolo se tot agraveaza problema cu fiecare pas facut!

https://www.spitalulmonza.ro/......ediatrica/