| anonim_4396 a întrebat:

Urgent!
Am un neg pe mana si este foarte jenant.
Sare in ochi atunci cant fac cu mana si se simte cad dau mana cu cineva.
Exista vreo metoda ca sa scap de el peste noapte?
Sau macar in cel mult o saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoKidaLoveoO a răspuns:

Ar trebui sa consulti un doctor. De exemplu am o prietena care a fost si l-a ars. Nu este asa dureros si scapi de el foarte usor. Dar prima data consulta un doctor

4 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Parerea mea e ca ar fi mai simplu sa mergi la farmacie si sa ceri o solutie care ingheata negi. Se va duce singur destul de rapid, nu il vei mai simti. Simti doar o racoare atunci cand dai cu solutia respectiva. Eu am folosit asa ceva si a fost util.
Sper ca am ajutat.

| HowdidIgethere a răspuns:

Sa vada dermatologul daca nu are natura suspecta. Daca nu, cred ca il electrocauterizeaza. Daca da, trimitere la chirugie estetica, la un spital de urgente. Nu umbla cu paste si creme.

| Lejiuneanemuritoare911 a răspuns:

Bună,sunt aici să te ajut sau cel puţin să încerc să te ajut.
Am văzut pe un site, că prin ardere ai putea să scapi.Iar prin tratament medicamentos: Plasturii cu acid salicilic si fenol se aplica pe negi, pe care ii usuca, iar acestia vor incepe sa se exfolieze.Iar prin metodă naturistă: Amesteca o lingurita de bicarbonat de sodiu cu doua linguri apa de izvor pana se formeaza o pasta. Unge negul de doua-trei ori pe zi cu aceasta pasta, mentinand-o de fiecare data cel putin o ora. Pentru rezultate rapide, aplica acest tratament imediat ce a aparut negul.
Sper că te-am ajutat.

| HnumXD a răspuns:

Exista o rezolvare... Trebuie sa mergi la doctorul de familie si sa il rogi sa iti dea o trimitere la un doctor dermatolog... Cu acea trimitere mergi la spitalul judetean sectia dermatologie si doctorul o sa iti spuna ce e cel mai bine sa faci: ori sa il inghete cu azot lichid ori sa il taie... Nu iti face griji nu trebuie sa doara e ca o julitura... In ambele cazuri dispare in cel mai scurt timp