| Whatever555 a întrebat:

URGENT… Pana la cate saptamani se poate face avort la cerere? Stiu ca a mai fost intrebat mult, dar citesc raspunsuri foarte diferite… ar fi bine sa stiu sigur… 12 saptamani sau 14 saptamani sau mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

14 saptamani calculate din prima zi a ultimei menstruatii, sau 12 saptamani de la conceptie, aceasta fiind varsta gestationala care poate fi constatata si stabilita in urma unui examen ecografic.
Deoarece ovulatia nu se produce in aceeasi zi la o femeie care are ciclul de 28 de zile comparativ cu alta care il are de 32 sau 35 de zile, varsta gestationala reala poate diferi in cazul a doua femei care au avut prima zi a ultimei menstruatii in aceeasi zi si au ramas insarcinate in timpul aceluiasi ciclu menstrual.
De aceea confuzia cu 14 si 12 saptamani.Dar cele 14 saptamani se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii (calculul standard pentru sarcina), iar cele 12 saptamani se calculeaza de la conceptie.Dar daca nu ai cicluri mai scurte decat cele standard de 28 de zile si sunt egale sau mai lungi de 28 de zile, poti lua ca drept etalon cele 14 saptamani de la ultima menstruatie fara probleme.In orice caz, oricum va fi efectuat un ecograf in prealabil si se va stabili daca datele furnizate de tine sunt cele corecte.

| Whatever555 explică (pentru Floridori):

Aa, am inteles, multumesc frumos pentru raspunsul detaliat? Si dupa, e ilegal?

| Floridori a răspuns (pentru Whatever555):

Cu placere!
Da, dupa este ilegal in Romania.Alte tari au termene diferite, unele mai mici, altele mai mari, dar in Romania termenele sunt cele explicate mai sus pentru avortul la cerere.
Ulterior se poate face avort, aprobat de catre o comisie de medici numai daca fatul are malformatii si/sau sarcina pune in pericol sanatatea si integritatea fizica a mamei.

3 răspunsuri:
| CilibiuAndrada a răspuns:

Hei, scrie te rog la Centrul FILIA pe Facebook sau Instagram și te ajută fetele de acolo