| HelpMePlease0001 a întrebat:

Heii dieta de mai jos trebuie sa o tin am 73 de kg la 1.70 sunt pe clasa a 9 si stau 7 ore la scoala zilnic la ziua de carne si legume ce pot manca la scoala?

Ziua unu de proteine:

Pranz: carne fiarta sau fripta, peste, oua, branza, iaurt sau barza cottage (maxim 200 de grame) cu orice cantitate de salata proaspata. Ai voie sa mananci si o felie de paine si o supa fara taitei (200 ml) dupa masa. Laptele si branza se pot consuma numai in aceasta zi.

Cina: La fel ca pranzul, dar fara supa si in cantitate mai mica. Ai grija sa mananci ce ai mancat si la pranz (de exemplu daca ai ales la pranz dintre proteine branza, vei manca tot branza si la cina).

Ziua a doua de legume:

Pranz: Orice fel de legume, verdeturi, fierte sau pe gratar (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi, chiar si orez). Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion. Poti manca o felie paine si salata proaspata in cantitati nelimitate.
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici.

Ziua a treia de carbohidrati:

Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri, sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii (Margherita) sau orice fel de produse de patiserie, de cantiatea unei pizze.
Cina: Doua felii mici de tort sau prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 cupe de inghetata si o felie de ciocolata de menaj. Daca nu esti un fan al dulciurilor poti sa mananci tot produse de patiserie.

Ziua a patra de fructe:

Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata.
Cina: La fel ca la pranz.

Bine de stiut

Dupa ce ai terminat dieta poti sa mananci normal dar este recomandat ca in urmatoarele 90 de zile sa mananci in continuare fructe la micul dejun.

Nu trebuie sa eviti niciun aliment recomandat in dieta deoarece fiecare isi are rolul lui.

1 răspuns:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca nu ar trebui sa tii diete, mai ales pe durata scolii avand in vedere ca atunci consumi energie mai multa invatand si te poti simti slabita in lipsa unei alimentatii corespunzatoare.
Hmmm sincer cam tot ce poti lua la scoala din ce ai scris ar fi o felie de paine cu o bucatica de carne de pui fripta si o foaie de salata. Daca nu, mai merge daca gasesti branza la caserola se gaseste din aceea 0% grasime dar eu nu cred ca are gust poate merge la frisca dar sa o mananc. nu stiu cat mi-ar tine de foame. Poti lua un iaurt la tine.
In ziua cu legume poti lua intr-o pungulita sau caserola cateva bucati de morcov, telina, broccoli fierte. Poti lua o felie de paine cu o frunza de salata, 2 felii de rosie si castravete.
Asta e cam tot ce imi vine in cap. E greu sa iei chestiile astea cu tine la scoala, am incercat sa aleg ceva cat de cat ok... poti opta si pentru niste ciuperci la gratar sau dovlecel la gratar - sunt destul de bune, mie imi plac cel putin.
Sper ca am ajutat.