| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Nu mai suport! crying De cand m-am trezit cand inghit in sec ma doare in gat. Ca si cum as avea ceva acolo. Dar simt doar cand inghit in sec si ma doare. Am tot baut apa. Cateva secunde nu ma mai durut dar dupa aceea iar. Si ba simt in gat ba pe langa amigdalita din stanga si daca pun mana e umflat. Peste vreun minut de tot baut apa etc iar simt in gat ba in partea de sus ba in partea de jos si nu mai e umflat in stanga. Mi s-a facut si rau de atata baut apa. Beau degeaba. Rosu in gat nu am. Am si ragait de cateva ori nu cred ca de la apa fiindca nu are acid. Va rog, ajutati-ma! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Mai bine mergi la medic. Probabil sunt inflamate amigdalele. Nu te lua dupa cei care zic "Ia o pastila si iti trece". Daca e amigdalita se pot infecta cu puroi si va fi mai rau. Daca nu poti chiar acum sa mergi la medic, fa-ti un ceai cald sau bea un nes, o ciocolata calda, oricum ceva cald ca sa te lase un pic durerea si senzatia aia. O zi frumoasa!

| FunKyPunKyGirl a răspuns (pentru blackcat99):

Acum beau un ceai cald. Sper sa nu ma mai doara. E foarte neplacut. Daca nu imi trece ma duc la medic.

11 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Hei,cu siguranţă ai amigdalele umflate, chiar dacă nu ai roşu în gât.Eu te sfătuiesc să mergi la medic şi până atunci, du-te la farmacie şi cumpără ceva care să sterilizeze, ori un spray de gât cum ar fi Hexoral, ori nişte tablete de Trachisan, sunt cu mentă, deci sunt acceptabile. Însănătoşire grabnică!

| FunKyPunKyGirl a răspuns (pentru Meryem027):

Amigdalele umflate nu le am nu ma dor si nu sunt ele umflate. Pe langa ele se umfla cateodata si ma doare ca si cum se muta nodul din gat sau ce o fi ala

| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de propolis, cea mai buna pentru gat

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Va multumesc tuturor!

| Puffulets a răspuns:

Nu mai bea apa. Du-te la farmacie si cumparati cateva pastile de "strepsils" sau" faringosept".( astea sunt de supt).iti va trecewinking

| Deni123 a răspuns:

Si eu am patit asa.Te sfatuiesc sa iti cumperi tantum verde pastile si sa le sugi, acum si seara, si daca nu iti trece ia si maine dimineata daca te doare. Daca nu iti trece du-te la un medic sa te consulte. FUNDA?

| Deya05 a răspuns:

Pai ai putea sa iti iei un suc natural de portocale dupa aia pune-ti intr-un pahar si pune vreo 2, 3 lingurite de mie si pune-l la incalzit... bea-l cat de caldut poti si sa vezii ca dupa cateva minute te lasa durerea fa asa 2, 3 zie si nu mai ai nimic... asa am patit si eu si mi-a spus o batrana din Spania despre aceasta metoda si a functionat happy pai bafta happy funda? big grin

| FunKyPunKyGirl a răspuns (pentru Deya05):

Mie? Ce`i aia?

| Deya05 a răspuns (pentru Deya05):

Scuze vroiam sa zic miere happybig grin

| Deya05 a răspuns:

Scuze am vrut sa zic miere happy