| Gabrielamaria2000 a întrebat:

Bună.
Mă doare puțin când înghit în partea stângă, poate e amigdalita, nu mă doare mereu când înghit, dar câteodată, vineri m-a durut mai tare și am mai băut ceai, să beau în continuare? Nu am infecție la ea și nici umflată nu pare sau roșie, dar tot mă mai doare când înghit, nu este foarte tare numai că e enervantă un pic, cum aș putea face să treacă de tot? Trebuie neapărat antibiotic sau merge și cu leacuri băbești?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Usturoi, tinctura de propolis non-alcoolica, daca ai si petrol medicinal, atunci e parfum. Daca nu ai febra, merge cu leacuri babesti parfum. Si daca ai febra poate sa mearga, dar e mai riscant (exista posibilitatea sa nu mearga si sa se agraveze urit).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, dar sa nu bei ceai fierbinte, doar caldut. Mie imi face bine mierea sau bomboanele de salvie.

| Gabriel2424 a răspuns:

Si eu am patit, dar eu am avut puroi, puteam manca decat supe ca ma durea foarte tare in gât si m-am dus la doctorita de familie mi-a spus ca e puroi si mi-a dat antibiotic si a zis ca daca nu imi trece o sa imi faca vaccinuri, dar mi-a trecut, acum incearca leacurile babesti cateva zile si daca te doare mai rau du-te numai decat la doctor.

| Anaaaamariaa2350 a răspuns:

Amesteca un galbenus de ou cu miere, apoi toarnă lapte fierbinte. La mine a mers, e si dulcee!?