| ValyScumpika a întrebat:

Va rog sa imi dati un sfat. Dar mai intai sa va explic toata treaba. Am vrut sa fac niste creveti la aragaz. si a alunecat tigaia si a cazut... a cazut niste ulei pe picior. fix unde vine siretul. am dat cu alifii, am fost la farmacie. i-am aratat. si a zis sa dau cu un spray. Dar. s-a umflat rau. unde vin degetele de la picior...este umflat. de ce oare? Si ce sa fac? Dau fundita. Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Arsurile se umfla foarte tare. Trebuia ca imediat dupa arsura sa te dai cu spray-ul de la farmacie, sa pui o punga cu gheata si sa stai in pat, cu piciorul pe doua perne sau un sul de paturi. Timp de 3-4 zile te dai jos din pat numai la baie si, eventual, la masa, fiindca umflarea asta se va infecta daca persista

| ValyScumpika explică (pentru Brigaela):

Este posibil sa am infectie? Apropo. M-am dus la scoala douaa zile cu o soseta peste buba aceea... Direct peste buba. S-a umflat mai tare. Am un spray. Dau cu el. Dar tot umflat este de o saptamana. Nici nu prea pot calca cu el.

| Brigaela a răspuns (pentru ValyScumpika):

Da, cu siguranta ai facut deja infectie fiindca nu ti-ai ingrijt arsura. Trebuie sa te vada urgent un medic (de preferat un chirurg intr-un serviciu de urgenta) si sa incepi tratamentul.

| ValyScumpika explică (pentru Brigaela):

Matusa mea este doctoritra. A vorbit mama cu ea si a zis ca nu este chiar foare grav. Si mi-a recomandat un tratament. Multumesc mult happy

| Brigaela a răspuns (pentru ValyScumpika):

Nu este foarte grav, trebuie doar sa faci tratament si sa-l incepi repede si sa stai cu piciorul ridicat, asa cum ti-am spus. Se va vindeca relativ repede cu tratament.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa mergi la medic sa iti dea o reteta, antiinflamator ceva.Nu poti sa stai asa, nici noi nu suntem medici, chiar daca as fi, nu pot sa iti dau reteta aici.Mergi la medic, ca sa fii linistita.