| LidiaDora a întrebat:

Vaginul se poate largi cu inaintarea in varsta?

Din ce cauze se poate largi?
Daca fata a facut sex regulat, asta il largeste cu timpul? Pe la 35-40 ani sau?

Cum este vaginul unei femei de 35-40 ani fata de cel al uneia de 25?

Ce se poate face ca sa ramana stramt?

Ma preocupa si vreau cat mai multe raspunsuri.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Raspunsul pe scurt este Nu, nu se largeste odata cu inaintarea in varsta si nici nu se largeste din cauza sexului. Daca un vagin este stramt sau larg tine strict de genetica femeii respective. Exista femei care au un vagin foarte stramt, dar exista si femei care au un vagin larg. Chestia asta depinde de multi factori si genetica joaca cel mai important rol. Exact din acest motiv exista si muschii vaginali interni care se contracta sau se relaxeaza in functie de dimensiunea organului masculin. Iar exemplul dat de Dullcat e ca intotdeauna paralel. Vaginul va fi foarte diferit dupa o nastere naturala dar chiar si chestia asta depinde de la femeie la femeie. Dilatarea in cazul nasterii nu se rezuma doar la musculatura, e mult mai complicat de atat. Exista posibilitatea ca dupa o nastere naturala vaginul sa fie mai larg ( nu cu mult, uneori insesizabil, dar in niciun caz nu cat a fost dilatat in timpul nasterii, deoarece acolo e vorba despre multe procese biologice mai complexe decat dilatarea simpla din timpul actului sexual ). Iar in ceea ce priveste intrebarea cu aspectul zonei tale intime, depinde din nou foarte mult de genetica si stilul tau de viata. Sa iti dau un raspuns in general, NU ar trebui sa se lase pielea sau labiile odata cu inaintarea in varsta ( dar depinde si la ce numar te ai gandit in momentul in care ai intrebat ).

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezeuele mare, nu stiu cati anisori ai, dar este evident ca esti micuta rau, daca tu ai impresia ca vaginul este ceva care se intinde si ramane larg.
Ai vazut vreo femeie de 35-40de ani ca se plange de ceva?
la varsta aia femeia este in plina floare, avand ceva experinta sexuala si apreciind sexul bun, mai ceva ca una de 20 de ani, care nu are inca experienta si nu stie cum sa-si incordeze vaginul sa produca mai multa placere la sex.

Nici macar o femeie de 70 de ani nu are vaginul larg, asta-i doar in capusorul tau, care nu ai habar de anatomie si cum este structurat vaginul!

Vaginul se largeste doar atunci cand femeia insarcinata da nastere la copilasul din burta, atunci vaginul se dilata dar revine in totalitate la aceeasi masura, de dinainte de nastere, fiindca vaginul este plin de muschi care se dilata si se contracta atunci cand sunt excitati sau cand vine momentul nasterii.
Vaginul ramane stramt pe toata perioada vietii tale!
Nu fa confuzie cu labiile pasaricii, ca alea atarna, dupa 65-70 de ani, cand femeia imbatraneste si-i atarna pielea.

| mihai69 a răspuns:

Vaginul este un "manșon" format din mușchi.
Mușchii antrenați își pot mări masa, pot deveni mai elastici etc. Evident, dacă nu-i folosești, se "fleșcăiesc", se atrofiază.
Trage singură concluziile.

| doctorandus a răspuns:

Use it or lose it.

| dullcat a răspuns:

Vaginul nu se largeste de la sex.Este doar o conceptie eronata a nesimtitilor care spun despre femei ca li se intampla asa de la prea multi parteneri.

Nu se largeste nimic, este vorba doar de niste muschi care se contracta si se dilata. Daca se aplica logica asta, toate femeile care au nascut aveau vaginul gigantic din moment ce a iesit un copil pe acolo si a existat dilatatie de pana la 10 cm diametru, mai mult decat orice penis al vreunui barbat.Dar nu este asa, muschii se contracta la loc, chiar daca in acest caz particular al sarcinii se pierde o mica parte din elasticitate si pot aparea probleme cu urinarea etc.

Poti face exercitii Kegel (chiar daca sunt recomandate in mod normal pentru probleme de sanatate) si ti-ai lamurit problema :. https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/exercitiile-kegel

| LidiaDora explică (pentru dullcat):

Mersi de raspuns. Dar labiile, pielea, se lasa dupa o varsta nu?

| dullcat a răspuns (pentru LidiaDora):

Da.

| dullcat a răspuns:

Sekim, esti doar tu paralel cu cititul.Nu stiu ce ai inteles, dar si eu am spus cam acelasi lucru.Reciteste.

| relian a răspuns:

Vaginul este cel cu care te nasti. Sa incerci sa il imbunatatesti, is unele chestii, dar nu stiu cit ajuta, ori daca fac intr-adevar ceva.
Este vorba despre ceva exercitii, prin care iti antrenezi organul asta.El fiind musculos, il poti misca, dar nu stiu daca intr-adevar se intampla ceva.

Daca ar fi fost asa, nu ar mai fi femei cu probleme.Acele exercitii pentru vagin se numesc Kegel, cauta si citeste, vezi si tu ce anume se face, ce efecte ar avea.

Cum am spus vaginul il ai asa cum l-ai mostenit, cu cit mai puternic cu atit mai bun, si tine si mai mult in timp.Ma refer ca elasticitate.

Asa cum sunt daca ai vazut, femei cu carnea moale, au asa muschii moi, slabi, altele au muschii zici cas piatra laughing asa e si cu vaginul asta, depinde cum te nasti.

Dar de regula majoritatea femeilor au un vagin elastic. Daca nu esti multumita de un act sexual, trebuie sa te gindesti si la scula lui laughing nu sa te gindesti ca ai avea tu vaginul mai stiu cum si de aia nu te simti bine.

O scula mica si subire nu prea multumeste o femeie, indiferent ce vagin ar avea ea.

Ce conteaza pentru femei mai mult? Grosimea sculei unui barbat, pentru ca cele mai multe au terminatii nervoase acolo la intrarelaughing asa ca degeaba o baga unia la fund, femeile nu se simti bine, ba le dor, tocmai ca bagind adinc, lovesc uterul sau acolo la intrare colul uterin si nu te simti bine.

Am vazut, intrebi daca vaginul se poate slabi de la activitatea sexuala.Nu se slabeste, nu are de ce.
Daca sunt femei cu vaginul larg, asta se intampla de la 2 chestii, dar in general pentru ca ele au mostenit un vagin slab.

Odata is femei care au un vagin slab, doar ca nu se observa, insa la nastere, daca nasc, aceasta va forta f mult vaginul, el fiind prin natura lui mai slab, va ceda, apoi dupa nastere nu o sa isi mai revina la cum a fost inainte de nastere.
Sint femei care se nasc cu asa vagin slab, larg cum zici si tu.Astea deja au probleme, unele chiar mari, dar exista rezolvare, a existat de multa vreme, doar ca oamenii nu stiau si nici acum multi nu stiu.

Chestia asta pe timpul comunistilor, nu era facut public, f putini oamenii stiau.
In ziua de azi, daca ai vaginul slab, larg cum spun unia, nu-i problema, se rezolva, chirurgical, il face nea doctorul mai mic, doar dai comanda si se rezolva, bani sa ai laughing

Procedura poarta numele de vaginoplastie, poti cauta pe net si sa afli informatii. Initial cum am spus, se faceau astfel de interventii doar pentru femeile care avea probleme mari, adica daca ai un vagin f slab, te poti scapa pe tine, fara sa vrei.

De aici sa ajuns astazi si la rezolvari de genul, il am mai larg, vreau sa il ingustez laughing te costa undeva la 2 sau 2.5 mii de uero cred aceasta interventie.

Mai exista si o alta interventie, daca tot vorbim de vagine, hai sa spunem si pe asta, la care is modelate labiile laughing le faci, sau ti le face tot nea doctorul, cum dai tu comanda, trifoi, inimioara, sau ceti trece prin minte laughing bani sa ai si aici, astea costa ceva mai scump laughing

Interventia asta imi scapa acum, nu mai imi amintesc ce nume are, dar am spus sa o amintesc aici.

Multi de pe aici, or sa creada ca vorbesc prostii laughing ca am visat, dar este f simplu, poti cauta asta pe net si sa vezi ca nu vorbesc aiurea.

De unde stiu? Din intimplare am citit, tot ceva femei, discutau, care aveau probleme si asa am ajuns sa citesc astea, de la o clinica care faceau astfel de interventii, asta chiar in RO.

Deci este sursa medicala, nu de la nea Dorel. Dar atentie, asta cu strimtatul vaginului, totdeauna sa asculti sfatul doctorului.
Spun asta pentru ca unele femei, nu au ascultat, a trecut peste ce doctorul a recomandat, ala a zis ok, asta vrei, asta iti fac, i-a facut un vagin atit de strimt incit nici o scula, indiferent de mica sau subtire, nu mai putea folosi laughing
Sa mai tai, daca ai de unde, merge, dar daca ai taiat mai mult, sa mai largesti, slabe sanse laughing

Am vazut, ai spus daca cu varsta vaginul slabeste. Logic ar slabi, daca se intampla, asta nu stiu, nu-s femeie, nu is batrina laughing sa pot sa zic ceva.
Dar se pot gasi informatii pe netu asta, unele destul de reale.
Ce pot sa mai spun, este ca unele femei, odata cu inaintarea in varsta, poat sa pateasca invers, adica in loc sa se largeasca, sa se micosoreze.
Nu e de ris, is multe femei afectate de chestia asta, nu stiu daca este o afectiune, dar asa tind sa cred, este o afectiune care afecteaza un anume numar de femei.

La aceste femei vaginul singur, fara sa-i faci nimic, se micsoreaza, am uitat si cum se numeste chestia asta laughing se pare ca uit multe, naspa dar asa e cand nu citesti zilnic asa ceva.

Intrebi cum este vaginul unei femei de 35-40 fata de una de 25. E la fel, poate sa fie mai bun al aleia de 25 sau mai bun al aleaia de 40, cum am spus depinde de anatomia fiecarei femei, de cea mostenit si pe cine, ori ce a mostenit.

Sa mentii vaginul asa, faci acele exercitii ce am spus Kegel, o vreme, stiu si eu 6 luni, apoi vezi si tu cum sta treaba.

Ca idee, ce am citit, dar am si confirmarea unor femei, nu multe, dar care au spus ca asa este, un vagin bun, este daca faci urmatoarea experienta :

Bagi un deget in vagin, apoi stringi, o sa simti daca vaginul iti stringe degetul sau nu, ori cit de tare il stringe sau mai putin.

Daca nu simti mare lucru bagi 2 degete, la fel stringi si ar trebuie sa simti ca vaginul iti stringe destul de tare degetele

Asta este un vagin normal, bun. Daca 2 degete bagate si simti asa o adiere de stiu si eu vinticel laughing atunci nu-i cine stie ce.

Bine pot sa gresesc, dar cum am spus, am citit din surse mai credibile, si din ce mi-au spus unele femei.

Uite o alta discutie cu o femeie. Scuze ca scriu mult, sper sa nu te plictisesc.
Cum poate afla o femeie ce marime are scula unui barbat, fara sa il intrebe, daca ii este rusine, sau fara sa eu masoare laughing

Daca esti curioasa, iti pot spune.DOar daca esti curioasa, sa nu mai scriu, ca deja am scris un roman pe aici laughing

Daca faci exercitii de alea Kegel, inainte sa te apuci, fa chestia aia cu degetele ce am spus, baga 1 sau 2 degete si stringe, tii minte cit de tare ai simtit.

Apoi duopa cateva luni de exercitii Kefgel, repeti chestia aia cu degetele si faci diferenta, asa o sa poti spune si altor femei, sau altor oameni, daca acele exercitii ajuta, sau este timp irosit.

| lpavel a răspuns:

Se largeste de la sexul mult si peste ani dar stai calma ca asta conteaza numai pentru impotenti care se excita greu! Un barbat normal care nu are probleme nu-i va pasa de asta, mai important de 1 mil. de ori e sa nu ingrasi si sa incerci sa arati cat mai bine, asta conteaza cu adevarat!

| painecuzahar a răspuns:

Intrarea in vagin se largeste, nu vaginul, daca ai imbatranit sau ai nascut de cateva ori, dar nu foarte tare pentru ca vaginul e elastic si revine la marimea lui mereu. Cat de larg e tine de genetica, nu de cat de mult sex faci. Kegel ajuta, dar nu cine stie ce