| button a întrebat:

Visusul epstein barr este contagios?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Este contagios face parte din clasa virusilor hepatici.Limfocitele B (tip de globule albe), sint infectate si secreta imunoglobuline(anticorpi heterofili).

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este contagios, fara a se cunoste foarte bine implicatia sa in patologia umana. Este sigur implicat in mononucleoza infectioasa (boala sarutului), dar se pare ca este implicat si in limfoame si leucemii (de exemplu limfomul Burkitt).

| otypa a răspuns:

Da este.