Întrebare recomandată | IonelaBianca a întrebat:

Vreau sa slabes si nu am cum! Metode eficiente intr-un timp scurt
?
Sincera sa fiu nu prea mananc mult, ce-i drept mananc DOAR fastfood-uri, un kebab sau o portie de cartofi pe zi si atat. Beau apa multa.

Ador sa merg mult, sa ma plimb, sa dansez insa am o limita deoarece am scolioza destul de grava si ma apuca dureri destul de severe. ( Ceea ce e amuzant deoarece este de recomandat sa slabesti ca sa nu pui mai multa presiune pe coloana dar totusi nu poti face sport big grin )

Am 66 kg la 1, 63m ( 21 de ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
| Gostblood a răspuns:

Incearca fructe de gojii... cauta si pe google

| Maree1 a răspuns:

Numai manca de la FAST-FOOD si fa sport mult, alearga multwinking Nu lua pastilewinking
P.S: mie nu mi se pare ca esti grasa. daca vrei sa slabesti cred ca maxim 5-6 kg ar trebui.

| LoD a răspuns:

Bun. Eu am slabit intr-o saptamana 7 kg, doar pe lactate, supe, cartofi(nu exces) foarte multe compoturi (cu putin zahar) carne de pui, putina carne de porc... sincer nu este dur acest regim... incearca sa bei Activia. are Actibifidus si este foarte bun (scuze pentru administratori daca pare reclama ). Sper sa slabesti. (eu fiind baiat. )Iti trebuie doar vionta! Bafta la slabit! sa devii gimnasta.

| TheBlackDeath a răspuns:

Pai am un mic secret de la un prieten:

El ca sa nu se ingrase manca Sandwich cu seminte de kiab si salata cu legume specifice de Sandwich (Rosii castraveti ardei etc.).Cea mai buna metoda de a slabi este sa nu mananci mult sau sa mananci dulciuri multe si daca prietenul tau face hernie daca te ridica iti recomand 6-8 lunii nu mai asta sa mananci

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, ce alimentație ai este direct bombă nucleară!
Pa, pa.

| laura944 a răspuns:

In primul rand sa nu mai mananci mult si cartofii ingrasa cel mai mult, si prin transpiratie iese grasimea deci trebuie sa faci miscare, sa nu bei multa apa ca te umfla.si mananca mancare gatita de acasa nu de la fastfooduri CA te ingrasa mancarea aceea.mananca legume si fructe cas sanatoase.si nu manca paine, decat putina dar paine neagra.si am inteles de la o femeia ca trebuie sa mananci seara mai putin si pe la ora 6:00 asa. eu nu am tinut diete niciodata sunt foarte slaba si mananc ce vreau euu. dar daca o sa slabesti putin o sa se cunoasca la obraji o sa ai pometi. SUCCES!

| laura944 a răspuns (pentru IonelaBianca):

Imi pare rau, dar daca te iubea pr tau nu radea de tn.eu ti-am dat inca un mesaj cum poti slabi sper sa iti fie de folos.succes!

| Catalin2442 a răspuns:

Buna. Ar trebui sa ti o dieta dar nici-decum sa te infometezi, infometarea duce la si mai multa ingrasare s-au poate duce la o anorexie

Din punctul meu de vedere ar trebui sa consulti un medic specialist iar el te va ajuta

| JustKillHim a răspuns:

1.Ar trebui sa nu mai mananci mancare nesanatoasa, chair daca mananci putin, alimentele pe care le consumi pot fi pline de grasimi.
2.Atunci cand iti este foame ar trebui sa bei un pahar sau doua de apa, deoarece uneori organismul incurca senzatia de foame cu cea de sete.
3.Incearca sa bei apa cu lamaie, deoarece iti poate tine de foame
4.Mananca mult pepene rosu deoarece contine 90 % apa, deci nu ingrasa

| alinel0808 a răspuns:

Eu am slabit in 2 luni 13 kg, mi-am calculat caloriile care trebuia sa le mananc zilnic, am mancat legume congelate de la supermarket le-am fiert
si le mancam fara paine cu un ou sau un piept de pui etc, plus ca am alergat aproape zilnic alergare usoara timp de 20 de minute si s-au dus kilogramele... uite calorii care trebuie sa le consumi tu zilnic Pentru a te mentine la greutatea actuala OneDen.com iti recomanda sa consumi 1695 calorii/zi.
Pentru a slabi 0, 5 kg/saptamana OneDen.com iti recomanda sa consumi 1195 calorii/zi.
Eu spre exemplu mancam legume din astea cu un ou si un iaurt, la pranz o ciorba sau o supa si felul doi niste cartofi fiert cu piept pui apoi la cina care era la ora 18:30 maxim legume cu un piept de pui sau ceva o carne slaba ceva, la pranz poti manca o feliuta de placinta sau 2 cubulete de ciocolata in caz ca nu te poti lasa de dulciuri, lasa sucurile bea minim 1l juma de apa plata si de dimineata iti recomand ceai verde inainte de a manca si sera inainte de cina inca o ceasca deoarece arde grasimile.NU MAI MANCA FAST FOOD deloc mai ales cartofi prajiti sau shaorma etc, si nu manca dupa ora 18:30 poate un mar ceva maxim!

| alinel0808 a răspuns (pentru alinel0808):

Si nu te infometa apropo cand mananci ceva te uiti pe net cate calorii are toate ce gasesti pe net sunt calculate in 100g

| alinel0808 a răspuns:

Si nu te infometa apropo cand mananci ceva te uiti pe net cate calorii are toate ce gasesti pe net sunt calculate in 100g.

| Lorena1814 a răspuns:

Buna,eu am slabit foarte repede intr-un timp foarte scurt timp de doua saptamani nu mancam dimineata la 12 mancam foarte putin iar seara mancam orice asa am slabit vreo 5-6 kg

| Spongebob07 a răspuns:

Mananca si mai putin

| DeDo1996 a răspuns:

Nu exista o metoda rapida de a slabi din cate stiu fetele la o greutate normala trebuie sa fie gen, cum ai tu 1, 63
63-5=Cat ar trebui tu sa ai ideal
Daca nu mananci asta nu inseamna ca slabesti doar ca nu o sa te mai ingrasi
tot ce trebuie sa faci este sa incerci sa faci totul cat mai activ, sa transpiri si asa vei slabi fara sa iti dai seama

| TanteMarianne a răspuns:

Deci sa stabilim cateva lucruri. nu mai manca fastfood, in schimb mananca multe fructe si legume si peste. incearca sa eviti paine, carnea grasa!
mananca multe salate ( orice salate ) si du-te efectiv in parc sa alergi, trebuie sa alergi (cel mai bine ar fi sa alergi in jur de 5km in fiecare zi )
daca alergi in fiecare zi 5km si mananci multe salate si peste ( si bineinteles renunti la fast food si mancaruri grase )atunci o sa dai 6 kg intr-o luna cu siguranta jos!
p.s poti sa faci lejer pauze la cei 5km de alergat(alerfi 1km pauza, alergi inca un km pauza...)
si iti mai dau un truc : mananca mult dimineata ( bineinteles fructe si legume)! la pranz un pic, iar seara maxim 1mar si un ceai! mai este bine si sa mananci putin, dar des (adica pe la ora 13 mananci un castravete, la ora 14 mai mananci un iaurt si-o caisa la 15 manaci o mandarina si un suculet de lamaie )

| TanteMarianne a răspuns:

Daca vrei poti si sa bei mult suc de lamaie ( preparat acasa evident) si fara fast food si mancaruri grase... si mult sport mai ales alergat!
big grin

| Numenul a răspuns:

Mancarea e problema! In loc de putin fast-food pe zi mananca mai sanatos. Si mai poti,, trisa" din cand in cand. Daca vrei, duminica dupa amiaza poti manca un sandwich, ori o prajitura! happy Asa vei avea mai multa pofta de slabit! Si ca sa slabesti nu trebuie sa faci mult sport, sa te omori cu abdomene, etc. Doar ca seara in loc sa mananci fa putin TaeBo in casa, dupa internet. Si nu in ultimul rand, bea multa apa (2L pe zi). Eu asa am slabit 500g pe zi. Succes!

| johnny01 a răspuns:

Sincer iti spun. Va trebuie sa iti schimbi obiceiurile, stilul de viata. Asta inseamna de la ce gandesti pana la ce pui, pe farfurie. un ex de alimentatie pe o zi: Mic dejun- Fulgi de ovaz 1cana 200-250g cu suc natural sau fructe proaspete, Pranz: Piept de pui sau( ceva preparat din carne) cu o garnitura de carbohidrati(insa sa nu fie multi, cred ca 30-40g paste sau orez, iti sunt mai mult decat suficient) si legume din belsug, Cina: Iaurt sau peste insotit de legume.

PS: Intre mese mai poti lua gustari, de fructe proaspete sau fructe cu, coaja lemnoasa(Nuci, Migdale, Alune, Caju, Arahide)Ideal ar fi sa fie in stare cruda, si nu varianta prajite cu sare. Si pe langa astea 2l de apa pe zi(un minim pentru a-ti functiona organismul la nivel optim)

| eliancodrut a răspuns (pentru Denyisssa):

Ati pus vreunul de aici vreo metoda de slabire?
Eu am facut-o si din februarie am slabit 7 kg. Nu manac paine, cartofi, paste, orez si dulciuri. Mananc slanina, smantana grasa (asta ca exemplu), si moderat ciocolata amaruie. Fara sucuri din comert, fara zahar - indulcire cu zaharina, dar elmai bine cu miere. Am avut un regulament al dietei, dar nu-l mai am si nici nu l-am respectat. O cunostinta care l-a respectat a slabit 12 kg. in 6 luni. Atentie! Nu trebuie sa te infometezi! Eu am mancat pe saturate si la fel a facut si cunostinta mea. Fara mancare dupa ora 19-20 - el, ca eu mai mananc si noaptea uneori.

| RoxiiIoana a răspuns:

Daca vrei sa slabesti mananci de mai putine ori pe zi si seara nu mananci deloc sau mananci o salata, sau mananci de multe ori pe zi doar putin. Daca vrei sa nu te ingrasi sa mananci sanatos si sa nu mai mananci des la fastfood, poti manca de la fastfood o data pe luna si sugura slabesti. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Roxanaaaaaaa a răspuns:

Incearca sa eviti mancarea fast-foodwinking, cred ca asta este cea mai mare problema.
Poti sa te duci la un nutritionist pentru ca este cel mai eficient.Mama cu 30 de minute de bicicleta+dieta data de nutritionist a slabit cate 2 kg pe saptamana iar acum s-a obisnuit sa nu mai manace mult, se abtine dar nici nu mai poate.

| fortosu190 a răspuns:

Poti sa faci așa:sa mănânci varza si in 5in 5zile ai voie sa mănânci si al ceva numai in 5 zi si poți alerga

| iiDeeaii a răspuns:

Salut, vreau sa iti spun ca in primul rand este necesar sa te duci la un medic care iti va da consultatiile potrivite. Insa si eu am scolioza, dar nu sufar de probleme de obezitate sau asa ceva. Trebuie sa tii o alimentatie corecta, nu manca mult si renunta la fast-food si altele, dar nu trebuie nici sa mananci putin, e necesar sa mananci sanantos, cite putin din fiecare, la ora potrivita, mananca mai mult peste si ou, lactate si reduce grasimile, mananca fructe si legume, iar ca sa tratezi scolioza, pe linga ca trebuie sa te adresezi la un specialist, trebuie sa ei pastile ce contin calciu, eu iau una in fiecare zi si sa practici inot sau ski, daca nu ai posibilitate fa ore regulate de masaj, fara intreruperi, iti garantez ca vei scapa de scolioza, si fa-o cat mai repede caci vei risca sa ai o interventie chirurgicala, ceea ce este fatal pentru majoritatea cu varste fragede, incearca sa slabesti caci vei avea riscul unor problme cardiace si infarcturi la o varsta mai avansata. succes

| Mara29 a răspuns:

Incearca dieta cu portocale happy

| FunkyGirl31 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci o dieta mai echilibrata... fastfood-urile nu ajuta..si..dupa parerea mea nu esti exagerat de grasa. O zi buna!

| stefania123b1ll a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci din fasfooduri si consuma mancare sanatoase poate iti faci in fiecare seara o salata.Cauta metode de slabire pe internet si fa multa gimnastica. Sper sa-ti fie de ajutor.

| MariaAna23 a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa renunti la fast-food, nu stiu daca poti de tot dintr-o data dar pentru inceput incearca sa le reduci. Apoi ai grija ce mananci, sau daca vrei sa ai rezultate evidente mai repede poti consulta un nutritionist care iti va spune exact ce ai voie si ce nu. Poti incerca sa faci si cateva exercitii de miscare mai putin solicitante.

| Catalina024 a răspuns:

Merita sa incerci, crede-ma! :* http://www.personalitatealfa.com/......ca-metoda/

| Octavian69 a răspuns:

Fa ezercitii si nu minca fast-food, ci mincare sanatoasa de exemplu:mere, prune, fructe si legume.