Întrebare recomandată | IonelaBianca a întrebat:

Vreau sa slabes si nu am cum! Metode eficiente intr-un timp scurt
?
Sincera sa fiu nu prea mananc mult, ce-i drept mananc DOAR fastfood-uri, un kebab sau o portie de cartofi pe zi si atat. Beau apa multa.

Ador sa merg mult, sa ma plimb, sa dansez insa am o limita deoarece am scolioza destul de grava si ma apuca dureri destul de severe. ( Ceea ce e amuzant deoarece este de recomandat sa slabesti ca sa nu pui mai multa presiune pe coloana dar totusi nu poti face sport big grin )

Am 66 kg la 1, 63m ( 21 de ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
| MadalinaDiia a răspuns:

Heii. Nu asculta ce spune lumea, fi tu insuti, fa ce-ti place, mananca ce vrei, oricum lumea te va judeca. Dar daca iti doresti cu adevarat sa slabesti, iti recomand o dieta si sa bei foarte multa apa.

| xMcGabyx a răspuns:

Pai fugi zilnic, manaca santos, fa sport zilnic, nu mai bea sucuri, doar apa/apa plata. atat! Fa abdomene dar nu simple, mai dificile cu picioarele sus si dupa incerci sa le faci asa dar sa tii 2-3 secunde picioarele. Vei vedea dupa ceva timp ca vei slabi... Mai uita-te pe site-uri! Bafta

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Băăăăăă...Cum să slăbești dacă tu manânci numai fast food? Ești căzută de pe lună? Continuă tot așa și ori vei ajunge un butoi, ori o anorexică fără sănătate.

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Baaaaa...Cum sa slabesti daca tu mananci numai fast food? Esti cazuta de pe luna? Continua tot asa si ori vei ajunge un butoi, ori o anorexica fara sanatate.

| Lola05 a răspuns (pentru mgtow):

Mă amuză răspunsul tău! laughing))
Totuși, ce descrii tu acolo se numește "a găti", nu "a improviza mâncare", și sunt atâtea site-uri de rețete fel de fel unde ți se arată pas cu pas cum să faci diverse feluri de mâncare, chiar dacă ești începător. tongue Nu e nevoie să răstorni frigiderul într-o oală cu apă pentru a face un borș, cu puțin efort și un pic de documentare poți face ceva chiar bun.

| Lola05 a răspuns:

Gătește acasă, gătește dietetic, fă-ți salate, mănâncă multe crudități.
Mănâncă puțin și des (5 mese mici pe zi), nu ronțăi nimic între mese, bea multă apă (un pahar mare pe stomacul gol dimineața te ajută să elimini toxine muuulte), ceaiuri calde, sucuri de fructe. Mâncatul des și câte puțin activează metabolismul. Dacă mănânci rar și te înfometezi, corpul intră într-o stare de alertă și încearcă să depoziteze tot ce se poate.
Fă un sport care nu îți solicită coloana (înot spre exemplu). Pentru coloană, dacă ești într-un oraș mare poți căuta un terapeut Bowen bun (te ajută foarte mult această terapie la orice problemă cu spatele sau de orice altă natură, dacă ai întrebări îți răspund cu plăcere). Fă mișcare, mergi mult pe jos, în pas alert, respiră profund, îmbunătățește-ți starea de spirit!
Gândește-te mereu că POȚI slăbi cu siguranță, și niciodată nu te lăsa descurajată de alte gânduri negative.
Iar prietenul merită un pic muștruluit, în loc să te susțină râde de tine?! Dacă acest lucru te deranjează discută sincer cu el și spune-i să nu se mai comporte așa, deoarece el ar trebui să fie primul care să îți îmbunătățească starea de spirit când ești descurajată și să te facă să te simți cea mai frumoasă femeie din lume, exact așa cum ești tu. Spune-i cât este de important pentru tine ca el să-ți fie alături și să te îmbărbăteze happy

| MihaelaDart a răspuns:

Cel mai rau lucru pe care-l faci... mananic fast-food-uri, cu asta nu vei putea slabi niciodata.

Incearca sa iti gatesti acasa mancare sanatoasa, renunta la prajeli si painea alba (cea din seminte, neagra este mai buna), fructe, legume, lichide multe (nu cele carbogazoase) si in ultimul rand fa-ti un abonament la o sala de fitness pentru un pilates care are un instructor. Astfel vei putea sa slabesti usor si frumos. Daca slabesti rapid, te vei ingrasa la loc.

Scolioza mea e cu inclinare pe dreapta, nu este ff grava dar atat ca sa mai am dureri cand si cand, oarecum pilates m-a ajutat fff mult sa-mi recapat increderea in mine, sa devin mai deschis, alunga stresul, durerile de spate, reumatismul, te ajuta sa slabesti frumos. Cu ajutorul lui pilates am slabit intr-o luna 6 kg.

Bafta!

| mgtow a răspuns (pentru Lola05):

Nu-mi place sa gatesc, prefer sa combin tot intro oala si sa las la fiert, asa pas cu pas cred ca mor in aburii din bucatarie sau supa la plic chiar daca mor mai devreme laughing de la Euri

| AtosMoonshadow a răspuns:

Eu ca sa slabesc nu am mancat NIMIC, nici paine, bicuiti etc., am baut mai multa apa si apoi a patra zi am mancat o salata cu paine, sare, rosi si castraveti, de la "pufos" am ajuns rapid suplu, sper sa te ajute si pe tine. Dupa asta "ciugoli" putin doar cand iti este foame si in continuare apa. Nu poti fi sigura de nici o cura, fiecare are metabolismul lui.

| Izzy321 a răspuns:

Sfatul meu este sa mananci echilibrat, gen:
Dimineata-Cereale musli si iaurt ) 0% grasime
Pranz-Ficatei de curcan cu doar 2 felii de paine
Seara-O salata
(mai gasesti si pe internet combinatii)
Crede-ma o sa dai jos minim 5-8 kg.

| 2749764830 a răspuns (pentru IonelaBianca):

Fara suparare, inseamna ca prietenul tau este un mare rautacios, ca sa nu il fac altcumva. Nu este chiar asa de mult, dar prietenul tau ar trebui sa te accepte asa cum esti.

| AdelaideC a răspuns:

E ciudat cum toata lumea zice : "Mananca mancare sanatoasa..fructe si legume, lasa kebapul". Dar e foarte greu atunci cand te-ai obisnuit cu el sau iti e pofta (eu de multe ori cand vreau sau imi iau kebap e de pofta..nu de foame.) tu ai putea sa incerci sa reduci treptat din alimentele puse. de exemplu azi nu pui maioneza, maine nu mai pui castraveti, etc..si totodata poti manca, cartofii cu branza /cascaval ceva sanatos si fara paine. (asta e una dintre cele mai rele combinatii : paine si cartofi. sau cel putin paine alba ).si intr-o zi poti manca la o masa cartofi prajiti dar alte feluri sa fie sanatoase si de preferat gatite de tine, te-ar ajuta mult.In principal cam asta ar trebui sa faci..ar trebui sa consulti si un nustritionist si un doctor in legatura cu inotul. cat de mult de afeteaza in raport cu problema ta. Succes si sper sa reusesti sa slabesti cat vrei :*.O seara frumoasa.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Daca ai probleme cu mancare spunem draga ce faci tu toata ziua de ai probleme si nu poti sa slabesti, poate daca stiu cauza ta te pot ajuta, ma refer ca nu vreau sa stiu dar spunem ce faci toata ziua, stai mult online?

| DarkIce69 a răspuns (pentru IonelaBianca):

Stretching. Cauta pe youtube si incearca sa faci aceste exercitii, te ajuta mult. Cand ai liber de la serviciu du-te in parc, alearga sau cumparati o banda de alergat. Poti sa faci diete, dar a nu manca nu inseamna ca slabesti, inseamna ca iti porovoci singura spasme.

| AnimeLoverx a răspuns:

Buna, Ionela. Eu ti-as recomanda sa incerci sa mananci mai multe legume si fructe, in general mancare sanatoasa. Nu te invinovatesc deoarece serios acum, cui nu-i place fast-foodul? In legatarua cu sportul, incearca sa nu te soliciti prea tare, ci sa faci recuperare.

| ILoveRudolf a răspuns:

Pai lasa-te de fastfood-uri ca alea ingrasa. Mananca normal, adica. Dimineata o masa consistenta si sanatoasa, la fel si la pranz, apoi o mica gustare de un fruct si apoi masa de seara. Acum cu sportul:
Timp de o luna fa alergari.
Apoi faci alergari si exercitii fizice timp de 2 luni.
Apoi te apuci de un sport mai usor. De exemplul dansul.
Dar trebuie sa mananci bine, variat, sanatos si consistent.

| ftwVlad a răspuns:

Sa Sti Ca e Normal sa ai 66 de kg la 21 de ani dar sa fi la 1, 63 de m. nu stiu ce sa zic iti dau un sfat dar nu stiu daca o sa-ti placa sper sa-ti placa daca vrei s-a slabesti uite ce trebuie sa faci
1.nu manca prosti cu ar fi fass-food sau altceva chiar si cea mai mica muscature de prosti poate duce la o ingrasare de 0, 99 de grame de grasime
2. daca nu vrei sau daca vrei sa faci sport eu iti spun sa nu mananci nici mancare gatita ca si aia poate duce la o ingrasare de max.200 de grame de grasime mai bine mananca doar legume fructe si nu bea multa apa ca si apa are un aspect de ingrasare cum ar fi daca bei 2litri de apa timp de 1 ora este posibil sa devi nu stiu ce sa spun nu mai am nimic de spun sper ca nu te-am speriat

| sad6516 a răspuns:

Incearca inainte de mese, care ar trebui sa fie 3 pe zi, sa consumi o felie de lamaie unsa cu miere, dupa care sa mai bei si un pahar cu apa.Pe urma poti sa maninci ce doresti, dar si aici cu mare bagare de seama la masura si bine-nteles, sa nu fie cu prea multe grasmi. Sper sa te fi ajutat intr-um mod sau altu happy bafta.

| Jolenne a răspuns:

E mai greu să slăbeşti eficient într-un timp scurt. Slăbitul nu este o magie - necesită timp şi răbdare.
Contează foarte mult ce mănânci, pentru că degeaba faci foamea toată ziua dacă la sfârşitul zilei devorezi un kebab cu garnitură de cartofi prăjiţi...
Ar fi bine să te apuci de sală, iar dacă ai o condiţie medicală mai proastă, atunci încearcă să vorbeşti cu medicul tău şi să-l rogi să-ţi recomande ceva, pentru că de mişcare avem toţi nevoie (chiar şi cei bolnavi).
Încă ceva, ştiu că pofta este mare, dar nu spune nimeni să renunţi de tot la alimentele preferate... Încearcă doar să renunţi treptat, să mănânci mai rar... Te poţi apuca de un regim bazat pe legume, fructe, carne slabă şi proteine din ouă, lapte, brânză. Desigur, poţi avea "cheat day" o dată pe lună, maxim de două ori, când poţi să mănânci de dimineaţă până când te culci, tot ce-ţi doreşte sufletul.
Iar ca o notă de final, îţi urez succes... şi nu o face pentru cei din jur, ci pentru tine, pentru sănătatea ta!

| suntroman a răspuns:

Consuma decat salate si o paine neagra pe zi si nu bea sucuri si fa sport

| SmecherDeOradea a răspuns:

Se xul ar fi o metoda buna

| Raluca807 a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci de la fastfood-uri si mai putini cartofi, renunta in mare parte si la paine.O sa te ajute.

Răspuns utilizator avertizat
| adraxela a răspuns:

Eu zic sa nu mai mananci mult si daca mananci mananc fructe, legume... salate. si sa faci mai multa miscare de ex: daca ai bicicleta sau poti sa alergi o jumate de ora sau este ceai de slabit

| Denehurqueen a răspuns:

Your boyfriend calls u fat? Call him single

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce functioneaza pentru mine:
-sala de forte
-taie pe cat posibil consumul de dulcuri
-la fel cu mancarea prajita(contine O2 in exces parca care ajuta la depunerea de grasimi)
-bea apa inainte de mancarea(iti ofera senzatia aia de satietate, aici cerebelul in da aceea senzatie si nu stomacul)
-mananca de foame(nu de plictiseala sau din cauza stresului)
-incearca sa mananci treptat tot mai iute
-multe citrice, apa rece pe cat posibil
Astea pentru mine functioneaza, combinate cu efort fizic.
Sper sa te ajute happy, toate cele bune.

| NicoletasiAndrei a răspuns:

Cel mai bine e cand te trezesti bea o apa cu lamaie, apoi incearca sa faci cateva exercitii...te va ajuta...iti va pune si sangele in miscare si e si bine pentru sanatatea ta.sarbatori fericite

| Lolo555 a răspuns:

Bea 2 litri de apa pe zi si alearga minim 30 de minute pe zi

| Webskne a răspuns:

Deci...nu trebuie sa mananci paine multa ( ca te ingrasa) trebuie sa mananci fructe, legume (brocoli) trebuie sa alergi pe zi si sa te plimbi, daca vrei sa slabesti sa nu mananci carne