| sopranaCadaverica a întrebat:

Vreau sa slabesc, am renuntat la dulciuri, paine, cipsuri si tot ce mai ingrasa, totul e foarte strict si calculat, fac si sport (tae-bo), insa am ales o zi "de rasfat" (la doua saptamani) in care mananc o amandina+savarina. Imi va afecta procesul de slabire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai renuntat la multe o sa slabesti cateva kg apoi iar o sa te ingrasi la loc

http://sa-slabim-sanatos-impreuna.blogspot.com/......0greutatea
problema nu e daca mananci o zi la 2 saptamani, problema e ca trebuie sa gasesti un regim pe viata, sa ai grija la calorii, alea se transforma in grasime
http://sa-slabim-sanatos-impreuna.blogspot.com/......0a%20slabi

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Atat timp cat nu exista un exces de zaharuri per zi nu ti se va intampla nimic.
Este chiar recomandat sa se manance si dulce din cand in cand.

| Donsavas a răspuns:

Vezi sa nu ai un metabolism lent. Cu tiroida lenesa, greu poti slăbi.

| AnastasiaK a răspuns:

Faptul ca habar n-ai ce e aia slabire iti va afecta procesul de slabire cu siguranta. Poti sa-ti mananci savarina+amandina zilnic si tot sa slabesti, la fel cum poti sa mananci doar mere si sa te ingrasi. Nu inteleg ce e "foarte strict calculat" la tine...ca daca era vorba de calorii, nu mai puneai intrebarea asta.

| sopranaCadaverica explică (pentru AnastasiaK):

Copila draga, nu-ti baga nasucul de printesa in lucruri de care nu ai nici o farama de habar, ca a slabi nu inseamna doar a reduce din calorii, fiindca pot manca cate shaorme vreau, pot bea Coca-Cola, apoi sa fac sport si sa ''slabesc'', insa organismul ramane deshidratat si nehranit corespunzator pentru ca sucul acidulat nu il hidrateaza si nici prajelile nu ofera nutrientii esentiali VIETII. Poate ai auzit de grasimi nesaturate, proteine, complexul de vitamine B, omega 3, 6 etc. Fara astea, mancand ce vreau, dar in limita unui suport caloric at insemna sa imi distrug metabolismul si sa ma aleg cu cateva boli. Mancarea nu e un simplu numar de calorii, mai citeste, apoi scrie/vorbeste, ca te faci de ras.

| AnastasiaK a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Stai linistita ca te-ai facut de ras tu prin ce ai scris aici mai mult decat as reusi eu toata viata. Daca tot te doboara inteligenta si stii atat de bine lucrurile pe care pretinzi ca le stii (zic "pretinzi" pentru ca se vede clar ca ai aruncat si tu niste notiuni la intamplare pe acolo...tocmai pentru ca se intampla sa le cunosc foarte bine imi dau seama ca tu nu) si ai inteles atat de bine cum functioneaza slabirea, de ce ai mai pus aceasta intrebare? laughing

Daca vrei ajutor (nu de la mine, ca n-am eu atata bunavointa pentru tine) ai exact doua variante:
1) recunosti ca esti tută (nu in mod public ca nu esti in stare, doar in sinea ta) si scrii aici cu exactitate planul ala foarte bine stabilit de tine, alaturi de inaltime-greutate sau de numarul de calorii pe care estimezi ca-l arzi zilnic
2) bagi nasucul in internet, cumperi niste carti, vorbesti cu specialisti (si poate te abtii sa incepi dialogul in mod sarcastic) ca sa te informezi si apoi te ajuti singura

| FruttiFresh300 a răspuns:

Și o amandina și o savarina? laughing știi ca pentru a slabi, cantitatea este cea mai importanta? Mai bine mănânci în fiecare weekend ceva dulce sau odată la 3-4 zile în cantități moderate, decât sa aștepți 13 zile pentru a te bucura în a 14a și de o amandina și de o savarina. In ziua aia, poți pune la loc tot ce ai slăbit in alea 13 zile. Nu lăsa organismul sa rabde prea mult, oferă-i exact ceea ce îți cere doar ca în cantități moderate.
Altfel, vei ceda și vei manca în ziua a 14a mai mult decât o savarina și o amandina. Nu știu ce ai calculat tu, dar n-ai făcut-o deloc bine.

| sopranaCadaverica explică (pentru FruttiFresh300):

Eu stiu aceste lucruri si m-am saturat sa le aud repetate, dar nu pot manca dulce,, din cand in cand'' pentru ca am suferit de o dependenta de zahar groaznica, e cea care m-a adus sa am 88 de kg. Daca mananc de exemplu o ciocolata pe saptamana, sau cateva patratele, mi se deschide apetitul, sunt nervoasa, apar niste simptome ale sevrajului, lipsa concentrarii etc si tind sa mananc din ce in ce mai mult. Stii ce e o DEPENDENTA? Zaharul e ca un drog. O strictete de interval de 14 zile imi face foarte bine.
Cat despre,, calculele'' mele mai bine ai face sa nu te legi, ca nu ai idee despre ce e vorba, divaghezi. Eu am intrebat ceva strict, voiam un raspuns strict.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

laughing strict ți-am răspuns și eu și știu ce e aia o dependenta, mai ales cea de zahar, pentru că și eu prefer sa mănânc dulciuri in loc de mâncare.
Înainte sa te strofoci atâta, gândește-te că nu ești singura care are problema asta și ai putea învăța de la alții care au fost în pielea ta sau care au cunoștințe despre problemă.
Din moment ce ai calculat sa mănânci o amandina și o savarina, e clar ca ai calculat greșit și prea mult nu ai gândit. Ramai la calculele tale, baga 4 5 savarine și 7 amandine ca nu are nimic, o sa slăbești. Tocmai pentru că organismul cere dulce, trebuie să-i dai moderat, micșorând doza pe parcurs.

| sopranaCadaverica explică (pentru FruttiFresh300):

Vai, cat de agresiv, cat de incisiv.hee hee Ai inteles fix o ceapa. Dar e frumos sa scriem nimicuri, ni se mareste stima de sine

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Se pare ca ești o frustrata invidioasa și redusa. Probabil reții 88 de kg de răutate. Lumea încearcă sa te ajute și tot tu faci gura, de ce mai ceri părerea altora?
Cat timp tu ești aia grasă, ciocul mic si alege de la fiecare ceea ce ai tu nevoie. Inteligenta ta da pe afara, ce pot sa zic, mi-ai închis gura. happy

| Dalmore a răspuns (pentru FruttiFresh300):

''Se pare ca ești o frustrata invidioasa și redusa. Probabil reții 88 de kg de răutate.''

Ai descris-o perfect laughing.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Dalmore):

După un an, încă am aceeași părere.