| crystynuta20 a întrebat:

Vreau sa tin dieta ca sa slabesc. ce dieta e cea mai buna care sa dea rezultate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Eliminand painea si dulciurile din alimentatia ta, nu manca dupa ora 18, incearca sa faci cateva exercitii fizice, vei vedea ca da rezultat.Bafta.

Bula
| Bula a răspuns:

Miscare multa, sport, jogging... &
carne fiarta fara grasime, paine max 3 felii/zi, fructe si legume proaspete sau oparite, paste fainoase max 1 ori saptamanal, o portie.

| nicky a răspuns:

Evita dulciurile, pastele, painea, consuma multe fructe, legume proaspete, multa apa si fa miscare.

eileen
| eileen a răspuns:

Dieta disociata in combinatie cu sport, dar iti recomand un nutritionist si un antrenor personal, asa sigur vei slabi sanatos.

| hashe86 a răspuns:

Multe multe posturi de acest tip.
cel mai simplu e prin a adopta un regim de viata sanatos. curele de slabire nu ajuta ba mai mult fac rau pe termen lung, deci evita-le!
un regim de viata format dintr o alimentatie sanatoasa si activitatea fizica da cele mai bune rezultate, cele mai eficiente pe termen lung si cele mai benefice organismului.
in alimentatie trebuie sa tii con t de anumit principii:
-trebuie sa mananci doar atat cat e necesarul zilnic al organismului, ce e peste se depune, deci simplu iti calculezi necesarul energetic zilnic(formula o gasesti p multe siteuri) si incerci sa te incadrezi in acest necesar.
-eviti combinatiile vicioase: glucid-proteina, in special combinatiile: fainoase-carne, cartofi-carne.
-NU: dulciuri rafinate, bauturi carbogazoase, paine alba, fast food, sare in exces, chipsuri si snacksuri, prajeli.
-sa ia cel putin 3 mese principale pe zi, eventual 2 gustari intre.
-mananci cu minimum 2 ore inainte de culcare si preferabil ceva usor.
-2 litri de apa pe zi, sau ceai.
-FFF important miscare zilnic: ori in casa(gasesti numeroase exercitii p net) fie te apuci de un sport, fie jogging.
cam acestea ar fi cateva idei, pe care eu le aplic si merg de minune

| kitty85criss a răspuns:

Incearca sa mananci putin si des dar fara sa mai mananci ceva dupa ora 18