| Claudia52 a întrebat:

Vreau si eu remedii naturiste pentru a scapa de raceala.
Dau funda la cel mai eficient!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vichtory a răspuns:

Uite ce retete stiu eu:

USTUROIUL. Se zdrobesc cativa catei de usturoi, amestecati-i cu 10 lingurite de miere de albine si luati din acest preparat cate o lingurita din jumatate in jumatate de ora. In usturoi s-au descoperit mai mult de douazeci de substante antivirale si antibacteriene, care fac din el cel mai puternic antigripal cunoscut.

BAI FIERBINTI
Atunci cand deja simtiti frisoane, cand incepe sa va curga nasul, iar durerile de gat se fac simtite, baile fierbinti sunt ajutorul cel mai la indemana pentru a opri boala in faza incipienta. Aceste bai, nu numai ca relaxeaza, dar au si un puternic efect antigripal, deoarece scad considerabil rezistenta microbilor.

SUPELE CALDE
Desi pare mai degraba aliment decat medicament, supa calda, asezonata din belsug cu patrunjel si marar, este recomandata persoanelor racite inaintea clasicelor aspirine si paracetamol.

SUCUL DE CITRICE
Se ia o lamaie sau un grepfruit, se spala foarte bine (pentru a indeparta substantele chimice cu care probabil a fost tratat), se da pe razatoare coaja si se pune deoparte. Fructul se stoarce intr-un pahar, iar la sucul obtinut se adauga doua lingurite de miere, coaja rasa anterior si se completeaza restul cu apa. Se lasa la macerat o ora sau doua, dupa care se bea. Daca se beau trei - patru pahare, intr-un interval de 12 ore, se poate obtine un efect superior celui al medicamentelor.

De multe ori am folosit aceste retete ( poate mai putin cea cu usturoi) si iti garantez ca au dat rezultate suta la suta. Asa ca le recomand intotdeauna cu incredere!

11 răspunsuri:
| ?Name? a răspuns:

1. Ceeell mai naturist. Deci pui intr-un ibric, ceai. Astept sa fiarba, pana vezi ca ies aburi multi. Apoi stai cu fata deasupra aburilor, si cu un prosop peste cap ca sa nu iasa aburi decat pe fata ta. Cand simti ca nu mai ai aer ==> mai iei o gura de aer si tot asa pana se raceste ceaiul.
2. Iei 2 sticle de apa clocotite si le tii langa tine, cu un prosop de apa fierbinte pe cap, o sa iti faca bine (incearca sa fii in pat, invelit cu plapuma peste tine)
3. Bea multe lichide, de preferat ceai.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

A. DURERI IN GAT
1. Ceaiuri(tei, multi-fructe, ceapa)+lamaie.
2.Amestec de albine cu :ou, miere, lamaie si lapte(are un gust dulce si este eficient)Atentie se consuma in stare calda!

B. DURERI MUSCULARE
1.Frectia cu spirt sau tuica.

C. DURERI DE CAP
1.Comprese cu apa calda
2.In caz de dureri mari de cap, consulta medicul.

D. TUSE SEACA SAU PRODUCTIVA
1. Tusea seaca este mai usor de tratat si mai la indemana, bea ceaiuri calde.
2. Daca prezinti tuse productiva este cazul sa consulti un medic, necesita tratament medicamentos.

E.STRANUT
1.Stranutul este simtom al racelii si din cate stiu, baza lui este cavitatea nazala.Aici nu prea ai ce sa tratezi prin leac babesc.

Eu iti spun ca de la om la om.Consulta si un medic pentru tratament! Uneori este bine sa mergi si pe leacuri babesti. dar eu cred ca este mai bine sa mergi la un doctor, cat pentru un consult.
Sper ca te-am ajutat! Din cate stiu acestea sunt cele mai la indemana leacuri babestitongue.Insanatosire grabnica!

| Kyrie a răspuns:

Este imposibil, nu exista nici un remediu, toate remediile iti fac chiar mai rau big grin

Trebuie sa astepti natural, e urata raceala in primele 2 zile dupa care doar iti curge nasul si atunci e cool aceasta boala enervanta ^_^

| Claudia52 explică:

Multumesc tuturor raspunsurilor!

| EvelinEve a răspuns:

Bea mult ceai de menta, sau de fructe. Mananca multe fructe; ia vitamina C. Cam acestea ajuta la raceala. Momentan si eu sunt racita, si cu ajutorul acestora aproape am scapathee hee

| Raluca200422 a răspuns:

Sarea intr-o punga si fierbe-o dar sa nu intre apa in punga!

| Iulian_Farcas_1991 a răspuns:

Sa bei mult ceai de tei sau de musetel, imbraca-te gros si stai in plapuma 1 zi intreaga, indiferent de cat de mult transpiri. exceptie doar cand mergi la baie.