| HelloImJosephine a întrebat:

Cum pot scapa de puncte negre cu remedii naturiste(nu vreau sa cumpar cine stie ce produse)?

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Punctele negre trebuie sa fie eliminate și apoi prin naturiste cum dorești să prevină apariția lor.
Primul pas de eliminarea lor este să îți faci 9 infuzie de ceai de mușețel și să stai peste cratiță/bol cu fata direct in aburi acoperita cu un prosop. Stai până te înroșești, când simți că porii se deschid, transpiri excesiv. Apoi cu o batistă curăță sau o bucățică de bumbac, incepi să îți elimini punctele negre, storcându-le bine până le scoți "inima". Daca inima lor a rămas încă înăuntru, data viitoare va reapărea în acel loc alt punct negru, așa că ai mare grija, încearcă să nu-l rupi de la "jumătate".
Daca ai puncte albe (puncte de grăsime) acestea nu se elimina prin aceeași metodă, ci cu ajutorul unui ac sterilizat, ceea ce recomand la un salon de cosmetica sa faci aceasta operatiune, asta daca nu ești îndemânatică in asta. După acest tratament de eliminare a punctelor negre, clătește-te doar cu apă rece pentru a închide porii. La final, se folosește o loțiune tonică pe baza de otet de mere diluat (; astfel, pielea isi va recapata PH-ul normal. Procedura se repeta. saptamanal. Diluează o lingură de oțet de mere într-o jumătate de cană de apă și aplică amestecul cu o bucată de vată pe fața proaspăt spălată.
Pentru micile impurități ale tenului îți poți face mască din albuș de ou, te ghidezi după tipul de piele pe care îl ai https://www.google.com/......030900/amp

| zilog a răspuns:

Nu cumpara nimic
ia pur si simplu rondele dinalea de vata
pune apa oxigenata in prima zi pe ele si stai 15 minute cu ele ude pe pielea care are puncte
apoi te mai uiti in oglinda
daca nu au disparut mai lasi sa treaca 12 ore mai pui o data
sa nu lasi mai mult de 15 minute

apoi ziua a doua daca tot nu au disparut pui 70% apa oxigenata si 30 % rivanol pentru ca pielea a devenit mai sensibila
si acum le pui la 6 ore

apoi a treia zi le pui la 2 ore dar pui lumate jumate apa oxigenata si lumate rivanol ca sa nu arda pielea

gata trebuie sa nu mai ai puncte negre

daca inca le mai ai nu mai face treaba asta petnru ca ai sensibilizat deja pielea
vezi sa fii foarte curat pe maini pentru ca daca ai mainile cu microbi sau mizerie faci mai mult rau de cat bine

daca in ziua a treia ai puncte negre mergi la orice salon de infrumusetare pentru femei de preferat clinica
nu salon
unde are COSMETICA si nu la frizerie care sa tranformat in salon
ci intr-un loc unde este angajat un medic dermatolog la cosmetica
si spune-i ca nu vrei sa te minta si sa te abrambureasca sa dai o gramada de bani si singura ta cerinta este sa iti scoata punctele negre cu vaporizatorul
si o sa iti dea cu niste aburi pe fat asi se deschid porii apoi tii stoarce

dupa ce tii stoarce nu cumva sa pui mana murdara pe fata ca ai incurcat-o

| Goete a răspuns (pentru zilog):

Sau in loc de apa oxigenata, poate da flacara de lumanare direct - si cu asta se arde pielea, la fel

| Vântulalb a răspuns:

Cele mai naturale produse si cele mai ieftine, sunt apa si sapunul.
Punctele negre sunt de fapt acumulare de grasimi eliminate de organism, in porii pielii. Iar particulele fine de praf din atmosfera, se lipesc de ele. Sapunul le dizolva, apa ajuta la eliminare.
Pentru a preveni aparitia lor, mananci mai putine grasimi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poți. Ele vor apărea iar. Trebuie sa mergi la un salon

| Dana2103 a răspuns:

Acid azelaic de la ordinary

| Alinailies a răspuns:

Eu scap de ele cu infuzie de ceai de musetel dupa care ma frec cu malai pe fata, ceva mai eficient nu am descoperit pana acum si am incercat fel de fel de produse din comert de la creme pana la benzile acelea pe care le lipesti pe nas.
Mai bine decat modalitatea de mai sus nu a dat nimic rezultate satisfacatoare

| Nelly101 a răspuns (pentru Alinailies):

Sper ca esti gentila cu fata cand aplici malaiul si de asemenea nu exagerezi cu scrubul acesta DIY, aceasta este o metoda fizica de exfoliere si daca exagerezi bariera de protectie a pielii poate fi compromisa si timpul de recuperare este lung.

| Alinailies a răspuns (pentru Nelly101):

Nu exagerez, fac acest lucru cam odata la doua luni.