| dorosvasile a întrebat:

Am dificultati la inghitire, ce mancare este mai usor de inghitit?

Răspuns Câştigător
| adybutterfly a răspuns:

Atunci daca esti sub privirea medicilor e ok, problema este de la intubatie, senzatia trece foarte greu, dar este posibil ca tuburile sa iti fi inflamat esofagul, incearca pastile, cum era mai de mult faringosept, nu stiu daca mai exista in tara. Ti-asi fi recomandat alt tratament, dar la interventia care ai avut-o pentru restul vietii nu le vei mai putea administra.Eu cu ele m-am tratat, eram pe duca pe 24 dec acum doi ani, am consumat doua zile la rand suc rece de la frigider, mi s-au inflamat toate peste noapte, pe la 3 dimineata nu mai aveam aer... am ajuns in stadiul sa nu mai pot suporta sa imi inghit propria saliva care se forma in abundenta asa ca aveam o galeata... nu mai aveam voce si eram foarte slabit. un simplu sms m-a salvat de acest cosmar de peste noapte cu ketonal si augmentine, in 4 ore puteam sa mestec si sa inghit cozonac. Mentionez ca pentru tine sant strict interzise din cauza interventiei suferite. Asa ca incearca cu faringosept sau un inlocuitor! insanatosire grabnica si multa sanatate

16 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

- Supă
- Salată
- Compot
- Ceai
- Piure de cartofi

Pa-pa.

| suffarstar a răspuns:

Manaca supa si bea ceaiuri fierbinti.

| ElenaSA a răspuns:

Ceva usor si moale:piure de legume, de cartofi, supa, compot, iaurt.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Poate ai rosu in gat puppy dog eyes, ia si tu un faringosept sau tantum verde.
Ceaiul si lamaia ajuta foarte mult!winking
Te pup, pa pa! kiss

| ShNySnYGer a răspuns:

Pireuri,legume pasate

| adybutterfly a răspuns:

Mesteca bine bolul alimentar din cavitatea bucala, nu il inghiti precum curcile si se rezolva, atunci poti sa mananci orice! cel mai bine este sa te inscrii la o consultatie medicala, ca pe parcursul timpului sa nu apara alte dificultati sau chiar mai grav...

| dorosvasile explică (pentru adybutterfly):

Eu acuma sunt in spital, dar problema e ca nu prea se ocupa, am avut o interventie la inima, mi-a fost schimbata o valva, si probabil de la intubatie, am avut problema cu corzile vocale, n-am putut vorbi nimic o luna, acuma ma hranesc prin sonda gastro, si acuma simt ca as putea sa inghit putin, nu mai suport sonda asta.

| dorosvasile explică (pentru adybutterfly):

Multumesc, nici eu nu puteam sa-mi inghit saliva, pana ieri, de fapt si acuma am putine dificultati, si am 5 saptamani de la operatie, eu am o valva biologica de (porc), nici asa nu pot folosi? Ketonal.

| adybutterfly a răspuns (pentru dorosvasile):

Nu conteaza de ce natura este tesutul transplantului, Ketonal-ul trebuie folosit cu precautie de catre pacientii cu antecedente de ulcer gastric sau duodenal, sangerari gastrointestinale, de catre pacientii cu insuficienta hepatica sau renala si de catre pacientii aflati in tratament anticoagulant cumarinic. Ca si alte antiinflamatoare nesteroidiene, Ketonalul poate masca semnele si simptomele unei infectii acute. pentru ameliorarea durerii, cel mai bine cauta septolete, faringosept, Tantum Verde, Decasept, Voseptol, daca iei ketonal operatia ta se va inchide foarte greu, posibil sa ai si sangerari. nu recomand

| dorosvasile explică (pentru adybutterfly):

Multumesc! Mi-ai fost de mare ajutor, numa bine!

| adybutterfly a răspuns (pentru dorosvasile):

Cu placere

| Cristian_Legrions_1987 a răspuns (pentru adybutterfly):

Adybutterfly esti doctor cumva? întrebarea a fost ce e mai la inghitire.nu va dati cu parerea ce ati facut voi si v-a mers bn.mai bine consulti medicul specialist.
P.S:Nu o lua ca atare, doar ca abine-te la comentarii prescrise daca nu esti doctor.

| adybutterfly a răspuns (pentru dorosvasile):

Atunci daca esti sub privirea medicilor e ok, problema este de la intubatie, senzatia trece foarte greu, dar este posibil ca tuburile sa iti fi inflamat esofagul, incearca pastile, cum era mai de mult faringosept, nu stiu daca mai exista in tara. Ti-asi fi recomandat alt tratament, dar la interventia care ai avut-o pentru restul vietii nu le vei mai putea administra.Eu cu ele m-am tratat, eram pe duca pe 24 dec acum doi ani, am consumat doua zile la rand suc rece de la frigider, mi s-au inflamat toate peste noapte, pe la 3 dimineata nu mai aveam aer... am ajuns in stadiul sa nu mai pot suporta sa imi inghit propria saliva care se forma in abundenta asa ca aveam o galeata... nu mai aveam voce si eram foarte slabit. un simplu sms m-a salvat de acest cosmar de peste noapte cu ketonal si augmentine, in 4 ore puteam sa mestec si sa inghit cozonac. Mentionez ca pentru tine sant strict interzise din cauza interventiei suferite. Asa ca incearca cu faringosept sau un inlocuitor! insanatosire grabnica si multa sanatate

| Gsix a răspuns:

Supe,salate,compot...

| Betyskumpik a răspuns:

Supa,piure mai lichidhttp://www.google.ro/......tp?/imgres
compot

| G510 a răspuns:

Supele... si fasolea frecata laughing

| Delia2107 a răspuns:

Buna. Cavitatea bucala are probleme de a aceepta alimentele mai tari atunci cand maxilarul este fortat. Daca nu asta este problema iti recomand calduros sa treci la salate fiindca oricum e vara. Sucuri naturale, fructe. Ai grija cu amigdalitele! xD Sa te faci bine si incearca sa fortezi cu paine prajita, te ajuta foarte mult.(combina cu lapte)