| BoOoMbOnik a întrebat:

Matusa mea face cand eram eu mai mica niste biscuiti ca sa spun asa erau dulci si se numeau banane. Stie cineva sa imi spuna reteta? erau asa mici si erau dulci din coca si sunb forma sde semiluna asa de banane cam de dimensiunea unui deget si erau grosi asa rotunzi nu erau plati . Funda si voturi . As prefera si o imagine sa vad daca sunt aceiasi la care ma refer eu . Multumesc

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

INGREDIENTE
5 bucati oua
12 linguri zahar
12 linguri ulei
1 pachet amoniac
2-3 pachete zahar vanilat
1 lingura coaja de lamaie

Mod de preparare
Se amesteca zaharul cu ouale dupa care se adauga rand pe rand lingurile de ulei, se stinge amoniacul in zeama de lamaie sau otet si se adauga si acesta impreuna cu aromele.

Faina se adauga cat sa iasa un aluat tare care se trece prin masina de tocat la care s-a montat o forma de biscuiti clasica [de aceea cum aveau bunicile voastre.

Biscuitii astfel obtinuti se prajesc in ulei incins pe ambele parti. Dupa ce s-au racit se trec prin zahar farin si se servesc.

Sursa: http://www.gospodini.ro/retete/dulciuri/biscuiti/banane-prajite-105.html

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pai hotaraste-te odata, orie erau biscuiti ori erau banane.

| BoOoMbOnik explică (pentru William):

Tu cred ca esti ori prost, ori un fraier care nu are altceva mai bun de facut decat sa dea raspunsuri stupide pe TPU. Si pentru cultura ta generala acolo am scris ca eraau biscuiti in forma de banane mici si asa se numesc ei banane. Dar prostii care nu inteleg limba romana trebuie sa comenteze mereu