| Nelucojoc a întrebat:

Buna tuturor! Am primit cateva plante de patrunjel intr-un ghiveci maricel la care pun apa zilnic cate putin. Cateva dintre tulpini au atins deja 20 de cm, dar din cele mai micute, cateva se ingalbenesc, aveti vreun sfat pentru mine?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu trebuie lasat de creasca prea inalt, ca nici nu ai ce face cu el daca devine prea,, batran'', preferabil e sa folosesti tulpinele si frunzele micute, deci trebuie sa il tunzi periodic si sa ii torni mai putina apa.

| StoicAnalysis a răspuns:

Te uiti pe net si vezi in ce conditii creste patrunjelul. Si incerci sa imiti acele conditii. De exemplu daca prefera lumina, muta ghiveciul la geam, si in general uzi si tu ghiveciul 1-2 ori pe saptamana.

| Dragobeta a răspuns:

Nu le mai pune apa zilnic. Le ineci! Plantele fiind tinere, nu au puterea sa absoarba toata apa aia.
Le uzi putin cand pamantul e uscat.

| fata357 a răspuns:

Nu le mai uda atât de des. Uda-le când este necesar, și mai tunde tulpinile inalte, întrucât ele țin umbra pentru pui.