| iccecrim a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa stiu recetele voastre preferate, mancarea preferata, cele mai gustoase bucate, eu nu am ce face si vreau sa gatesc ceva, dar nu am nici o idee ce sa gatesc.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ma plictisesc de gatit retetele mele, merg pe site-ul Geaninei si ma inspir din retetele ei.
Sunt minunate toate si apoi, iti da si reteta pas cu pas, doar sa o urmezi.
Uite aici:
http://www.jamilacuisine.ro/

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Zilele trecute am facut cordon bleu si a iesit genial, recomand. Nu a durat mult si mi-au iesit 8 bucati de cordon bleu dintr-un kilogram de piept de pui (2 bucati de piept), 8 felii de sunca de praga si 8 de cascaval. Ii destul de fainut si consistent, merge cu garnitura.
Am mai facut recent in premiera cartofi taranesti cu bacon si ceapa la care am mai pus niste cascaval, gasesti retete pe net o groaza, sunt geniali.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Eu PREFER următoarele :
* la micul dejun, o omletă cu de toate ( ciupercuţe, cârnaţ, şuncă, etc. )...
* la prânz o ciorbă de perişoare cu smântână, iar felul II cartofi prăjiţi cu mici şi muştar
* la cină, un rasol de peşte ( sau peşte pane )
* iar ca desert, un cremeş ( sau Tiramisu ).

Bine-nţeles, "asortate" cu un vinişor bun!
Preferabil unul "de casă" ( producţie proprie ) sau un Cabernet Ausbruch :
https://images.vivino.com/thumbs/01bfres6hi6df_375x500.jpg

| Violleta2022 a răspuns (pentru bursuc001):

Wow, esti la dieta de ingrasare?
Daca mananci intr-o zi, tot ce ai pus tu in lista aia, inseamna ca la sfarsit de luna ai 5-6 kg in plus, asa-i?

| bursuc001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bună!

NU sunt la "dieta de ingrasare"!
Din contră, am SLĂBIT 6 kg în ultimele 3 luni şi am ajuns la greutatea IDEALĂ rolling on the floor

Era vorba de "mancarea preferata" ( aşa cum a întrebat utilizatoarea )...

O zi frumoasă!

Răspuns utilizator avertizat
| RitaDeluxxxe a răspuns:

Am gatit ieri ceva foarte simplu si foarte gustos: mix de legume cu ciuperci si pui la cuptor.Un pic de usturoi, sos de rosii si unt si la cuptor.Simplu,rapid si delicios