| marinamary a întrebat:

Care e mancarea voastra preferata? trebuie sa gatesc ceva mai special si nu stiu ce!

5 răspunsuri:
| NIMENII a răspuns:

Paste,Fripturi,Grătare,Peste la cuptor,... ai de unde alege pe net...

| IngerdeIubire a răspuns:

Te ajut eu. uite imi spui ce ingrediente ai in frigider. si iti spun ce sa faci cu ele. la alegere mai multe retete

| IngerdeIubire a răspuns:

Mancarea mea preferata se numeste Imam Baiyaldi, si este o reteta cu poveste din Turcia si din tarile arabe. Are mai multe povesti, prima se spune ca un preot (imam) din Turcia a luat de sotie o fata frumoasa a unui vanzator de ulei de masline. Asa incat la casatorie socrul i-a dat 20 de vase mari cu ulei de masline. Povestea e urmatoarea: intr-o zi, nevasta imamului, a pus mai mult ulei de cat trebuia in niste vinete umplute, iar cand a venit imamul acasa i-a zis fetei ca asa ii plac si asa vrea sa manance in fiecare zi. Drept care fata i-a zis ca va face cum doreste. Dupa vreo 2 luni, cand a venit ca in fiecare zi imamul de la slujba, fata nu l-a servit cu nimic. Iar imamul s-a suparat si a intrebat-o pe fata: de ce stapana mea, nu ai pregatit astazi gustoasele vinete umplute? La care fata spuse: Nu te supara taica al meu dar s-au gatit toate oalele cu ulei de masline, cum crezi ca am facut eu aceste gustoase vinete umplute. La care imamul, adica sotul fetei lesina. Drept care aduse nume mancarii drept : Imam Baiyaldi - bucuria imamului. Bucurie care i se curmase, pentru ca aceasta reteta are nevoie de mult ulei de masline si fata a consumat toata averea tatalui sau.

| IngerdeIubire a răspuns:

Si sa-ti spun si reteta: Imam Baiyaldi adica un fel de vinete cu legume si carne tocata. Daca vrei poti sa le faci si vegetariene ca mine. dar eu iti dau reteta pentru cele autentice: Carne tocata (nu iti dau gramele caci eu nu gatesc dupa retete din carte, de obicei improvizez, deci o sa-ti dai seama singurica cat de mult sa pui, eu stiu carne pentru 2 persoane. asa cat un mar) ulei de masline, radacinoase (morcov, telina, eventual pastarnac ii da un gust bun si dulce) verdeturi (cimbru musai si patrunjel proaspat, cimbru poate fi si uscat, facultativ, chimen cateva boabe sau seminte de coriandru) si legume (vinete. ceapa, un pic de usturoi. rosii, ardei kapia rosii, sau gogosari. ardei iute) facultativ (un cascaval bun, afumat e si mai bun) si un ou Se taie ceapa marunt, se caleste in ulei mult de masline, apoi se adauga morcovul, telina sau pastarnacul (atentie la el ca se amaraste daca-l prajesti prea mult) usturoi il dai in doua, o parte il pui odata cu ceapa si ultima parte cand termini de pregatit umplutura. Dupa aceea pui ardeiul taiat cubulete mici. Iei vinelete, si cu atentie le tai in doua pe lungime, apoi cu ajutorul unei linguri scobesti in interiorul vinetei un caus destul de mare. Restul vinetei, adica ce ti-a ramas o toci marunt si o adaugi in cratita, dupa ce s-au calit toate, vinata absoarbe mult ulei, de aceea se pune ultima. Tot la compozitie poti pune si o rosie mica, taiata cuburi. Asezonezi cu sare, piper, cimbru, (sau facultativele) si le calesti usor pe toate, pana nu mai au multa zeama. Atentie nu pui apa deloc. La urma iei tigaia de pe foc, si pui restul de usturoi si patrunjelul tocat. Sper ca n-am uitat nimic happy Lasi compozitia sa se raceasca neaparat. bati un ou cu furculita si poti sa-i adaugi un pic de vin ca sa-l subtiezi. si amesteci in compozitia obligatoriu rece. Dai drumul la cuptor. iei un vas yenna. sau ce ai tu ..mai mare in care sa incape vinetele. si le asezi frumos. Ah uitasem ceva obligatoriul de facut. Dupa ce ai scobit vinetele in interior, obligatoriul le sarezi si le dai cu zeama de lamaie (vinetele se oxideaza instant si devin negre) Buun.pui compozitia in vinetele scobite si date cu lamaie..mai torni usor peste ele un strat de ulei de masline si le bagi la cuptor. Cand incep sa miroase. iei restul rosiei si o tai felii si o pui peste barcutele de vinete. Cand aproape is gata, stingi ochiul, dar lasi vinetele in cuptor adaugand peste ele cascavalul afumat. Asta este mancarea mea preferata, promit ca o sa-ti placa si tie foarte mult. indrazneste sa o gatesti. nu e chiar atat de greu. Mult succes si Pofta Mare

| IngerdeIubire a răspuns:

Ah am uitat un indiciu esential. reteta asta are un proportie happy un sfert carnea, un sfert legumele, un sfert radacinoasele si un sfert verdeturile. Daca pastrezi aceste proportii sigur iti va iesi. Mult succes