| Aflorin a întrebat:

Care este cea mai buna reteta pentru voi?

2 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Chec.
Incrediente:
-10 ouă; 500 gr zahăr; 2 căni jumătate făină; 8 linguri ulei; 14 linguri apă; 1 praf de copt și esență rom & vanilie.
Cum se prepară:
Se separă ouăle, albușurile se bat spumă împreună cu zahărul, gălbenușurile împreună cu uleiul, după care se împreună albușurile, gălbenușurile și făina treptat, la fel și apa. Praful de copt se impreună cu făina. Un sfert din compoziție se pune într-un alt vas și se pune o lingură de cacao.
Compoziția se toarnă în tăvi speciale pentru chec, se pune în mod egal și se toarnă cea cu cacao peste, ca să iasă marmurat.
PS.: Rețetă pentru două checuri! Iese extraordinar, am încercat!

Baftă! Poftă bună!

| RusAdrianCatalin a răspuns:

Tiramisu