| Lrs2015 a întrebat:

De ceva timp am cazut intr-o depresie si nu prea fac curat in casa. Am vazut acum ca am furnicuțe in baie, iar piciorul mobilierului pe care sta chiuveta e negru de mizerie. Intrebarea e cum as putea scapa de furnicute?

34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facand curatenie serioasa, ca furnicile ca si gandacii vin dupa mancare.

| Lrs2015 explică (pentru Violleta2022):

Pai baie ce mancare sa am?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lrs2015):

Ce curge de pe haine...firimituri
Apoi ele intra prin baie, dar ajung toata casa.
Pune mana si fa curat, ca-i jenant sa te umpli de gandaci si furnici din cauza indolentei.

| Lrs2015 explică (pentru Violleta2022):

laughing
Gandeste te ca aveam candva marginea de la wc neagra... Aia pe care se pune colacul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lrs2015):

O femeie imputuita, cu alte cuvinte.
dar de stat online vad ca ai timp...

| Lrs2015 explică (pentru Violleta2022):

Sunt cea mai femeie! laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lrs2015):

Da, din pacate una imputita si proasta pe deasupra, conform declaratiilor tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vezi pe unde intră în casă și blochează zona.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am avut in doua randuri furnici!
prima data am dat cu felul de chestii cu miros puternic (otet, cafea, cuisoare)Dar si sare, bicarbonat.Nu a functionat. Cred ca au plecat singure.Citisem ca daca pleaca regina, restul le urmeaza.
Primavara asta s-au intors.Am depistat locul pe unde au intrat si am astupat gaurile
Am observat ca furnicile sunt atrase de mancare, chestii dulci.Au un simt fantastic, stiu unde se afla diferite resturi
Deci pe langa depisarea si astuparea gaurilor, ai grija sa nu gaseasca resturi, daca cosul de gunoi e in baie.

| Lrs2015 explică (pentru Fatamuntilor):

Sunt la cada, in baie. Ies dintr un colt al cazii. Mancare nu am in baie, dar cada nu mai e alba, e neagra pe alaturi de la mizerie

| iulia0514 a răspuns:

Https://www.regalfermierul.ro/......ine-wg-250 uite aici soluția dar va trebui să faci curățenie mai întâi

| Lrs2015 explică (pentru iulia0514):

Nu pot muri de la solutia asta in baie?

| iulia0514 a răspuns (pentru Lrs2015):

Nu dar trebuie să faci curat să nu te alegi cu vreo boală din cauza mizeriei

| Lrs2015 explică (pentru iulia0514):

Nu reusesc, nu stiu... am si marginea de la wc plina de scame si praf. Colacul la fel. Masina de spalat e plina de praf si sperma intarita. Chiuveta e plina de praf si rugina putin. Nici nu stiu sa curat astea, iti zic...

| iulia0514 a răspuns (pentru Lrs2015):

Va trebui să înveți ca altfel o sa te îmbolnăvești

| Lrs2015 explică (pentru iulia0514):

Ce boli pot lua?
Tu cum faci de ti tii mereu casa curata?

| iulia0514 a răspuns (pentru Lrs2015):

Printre cele mai grave e hepatita, urmata de diareea infecțioasă, enterocolita etc! Eu fac curat zilnic nu este zi sa nu dezinfectez, bucătăria și baia în dormitoare fac curățenie cu aspirat saltele spălat pe jos șters praful schimbat așternuturi salteaua și pernele le duc la curățătorie de 2 ori pe săptămână și la copil o schimb la maxim 6 luni de aspirat nici nu mai discut ca aspiratorul e în funcțiune toată ziua, când ajungem acasă băgăm hainele direct in mașina de spălat după ce le scoatem le călcăm le aranjam și le băgăm în dulap, după ce am terminat de gatit/mancat băgăm farfuriile in mașina de spălat vase și tot asa secretul este să faci constant nu sa lași pe mai târziu

| Lrs2015 explică (pentru iulia0514):

Pare f complicat....nu stiu de unde ai tu atata energie

| iulia0514 a răspuns (pentru Lrs2015):

Pai e simplu urăsc mizeria pana și la câini și pisici curățăm spălăm și dezinfectam zilnic la noi e deja o rutina treaba asta

| sammie a răspuns:

Cred că întrebarea este cum să scapi de depresie.

| Lrs2015 explică (pentru sammie):

Am tot incercat si estimez ca in mai putin de 10 ani va fi gata, ca o sa ma sinucid eu

| sammie a răspuns (pentru Lrs2015):

Să te sinucizi? Mai gândește-te...

| Lrs2015 explică (pentru sammie):

Acolo se va ajunge, e o chestiune de timp

| pufulescu0o a răspuns:

De ce nu vezi furnicutele ca pe ceva pozitiv? Cineva te viziteaza, se intereseaza de tine, nu ti-au intrat in bucatarie in mancare... deci uraaaa mi-am facut noi prieteni :-)

| Lrs2015 explică (pentru pufulescu0o):

Nu am ajuns asa rau inca. Dar ma astept sa urmeze -))

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Sunt persoane care nu au aragaz,butelie, sau apă caldă, și ar face curat la tine pentru aceste beneficii, săptămânal sau lunar. Doar colaborarea mai poate ajuta în astfel de depresii, sau voluntariatul. Oricum, la tine e lux în comparație cu jegul din creierul multora de pe-aici.

| MrNuggets a răspuns:

Efectiv toti folositi scuza cu depresia pentru a nu munci

| Lrs2015 explică (pentru MrNuggets):

Iti doresc sa ai parte de tot ce am avut eu de la dzeu

| MrNuggets a răspuns (pentru Lrs2015):

Vezi ca ti se intoarce inapoi, mars la munca

| Lrs2015 explică (pentru MrNuggets):

Nu are ce sa mi se intoarca, eu deja am tot acel "noroc"
Ma poti injura cat vrei, umili, oricum nu mai simt nimic deja

| MrNuggets a răspuns (pentru Lrs2015):

Ce orientare sexuala ai

| Lrs2015 explică (pentru MrNuggets):

Ce ti pasa de orientarea sexuala a unui nenorocit care nu munceste?

| MrNuggets a răspuns (pentru Lrs2015):

Trebuie sa confirm ceva

| Ararat a răspuns:

La mine e luna si tot au intrat furnici printr-o crapatura de sub fereastra. Am schimbat ferestrele si am scapat de problema. Vezi pe unde intra.