| CeViata a întrebat:

Care este mancarea voastra preferata? happy

Răspuns Câştigător
| olivikkka a răspuns:

Am mai multe feluri de mincare prferate insa cred ca carnea de pui cu legume la cuptor e cea mai preferata

16 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stiu, n-am una anume. Sunt foarte mofturoasă in privinta asta...Eu pun mare preț si pe aspectul mâncării.

| Kasia a răspuns:

Salata de ton cu paste.

| Oanarry a răspuns:

Buna intrebarea! daca ar fi avut si raspunsuri mi-as fi facut si eu o idee ce sa mai gateschappy Mancarea me preferata este tocanita de ciuperci cu smantana si marar

| CeViata explică (pentru Oanarry):

Nu cred ca trebuie sa aiba neaparat raspunsuri ca sa te exprimi happy...

| Oanarry a răspuns (pentru CeViata):

Nu...ma refeream la mai multe raspunsuri pentru a-mi face o idee, ce sa mai fac de mancarica acasa, tocanita de ciuperci ramane favorita mea indiferent de ce spun ceilaltihee hee

| morningstar a răspuns (pentru Oanarry):

Si nu ne dai si noua reteta? big grin Please. Suna bine!

| Oanarry a răspuns (pentru morningstar):

Cum sa nu...
Pt aceasta reteta aveti nevoie de:
- 1kg de ciuperci proaspete
- o ceapa mica
- putin ulei
- 2 linguri cu varf de faina
- aproximativ o cana de apa rece
- 200g de smantana
- o legatura de patrunjel verde

Se taie ceapa foarte fin si se caleste in ulei avand grija sa nu se arda. E de preferat sa gatiti tocanita de ciuperci la foc mic. Se curata ciupercile de coaja si se taie bucatele, inclusiv coditele. Se pun ciupercile peste ceapa calita, se amesteca bine si se lasa sa se caleasca impreuna dar nu mai mult de 5 minute, apoi se toarna peste, apa cat sa acopere ciupercile si se lasa la foc mic cca 10 minute.

Se pregateste ingrosala, din 2 linguri de faina si o cana de apa rece. Cantitatea de apa nu este una stricta, trebuie sa puneti apa pana cand obtineti o maia putin mai subtire decat cea pentru clatite. Ingrosala se toarna peste ciuperci, se amesteca bine si se lasa sa dea in clocot. Cand tocanita este aproape gata, se pune smantana, se sareaza dupa gust si se presara cu patrunjel verde. Nu puneti sarea de la bun inceput pentru ca si asa ciupercile lasa foarte multa apa.
Eu pun si iaurt...ameste smantana cu iaurtulhappy Iese delicios. Puteti pune si piept de puihappy

| morningstar a răspuns (pentru Oanarry):

Multumesc mult :* chiar vreau sa o incerc. Banuiesc ca merge si cu ciuperci din conserva. Merge atat cu marar cat si cu patrunjel? Si mai las un pic sa fiarba cand pun smantana sau nu?

| Oanarry a răspuns (pentru morningstar):

Nu ai pentru ce. E delicioasa! Patrunjelul doar se presara in farfurie, cand servestihappy. Nu se pune in oalatongue. Merge si cu ciuperci in conserva, insa iti recomand ca ciupercile sa fie,, natur". Ii da cu totul si cu totul alt gusthappy Si da, mai lasi un pic sa fiarba dupa ce pui smantana.

| morningstar a răspuns (pentru Oanarry):

Am inteles. Multumesc inca o data!

| Oanarry a răspuns (pentru morningstar):

Pofta mare!tongue

| morningstar a răspuns (pentru Oanarry):

Thanks!

| SuntMaleficMuhahahaha a răspuns:

Placinta cu ponei!
Fuego mi-a dat reteta.o vrei si tu?

| CeViata explică (pentru SuntMaleficMuhahahaha):

Neea mie imi place "Placinta cu ratati " am gustato de la tine happy

| SuntMaleficMuhahahaha a răspuns (pentru CeViata):

Presupun ca nu si-a facut efectul...tu erai deja ratat/a...si mai treci pe la scoala inainte sa comentezi, ca te faci re raswinking

| Husac_Vasile_1979 a răspuns:

"Panino al lampredoto" foarte bun.