| DaDaLadyBug a întrebat:

Ceva retete de prajituri cu crema pentru Craciun? Cu foi, blat orice :*. Sa fie bune si nu prea prea sofisticate(ex : fara amidon mascarpone)Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
PRAJITURA "FULG DE NEA"
Blat:5 galbenusuri, 180g zahar, 1 plic zahar vaniliat, 200 g faina, 8 g praf de copt, 10 linguri apa.
Crema:250 g margarina Rama sa fie, 350ml lapte, 100g nuca de cocos, 1 lingura amidon alimentar, putina esenta de rom.
Glazura:5 albusuri, 200g zahar, nuca de cocos sau ciocolata alba.
Mixam bine galbenusurile cu zaharul, zaharul vaniliat si cele 10 linguri de apa pana cand se topeste zaharul si compozitia isi dubleaza volumul. Adaugam faina amestecata cu praful de copt si amestecam usor.
Coacem in tava tapetata cu foaie de copt la foc potrivit timp de 15 minute.
Pentru crema, amestecam nuca de cocos cu amidonul, adaugam putin cate putin lapte si apoi punem amestecul la foc mic. Lasam sa se raceasca si adaugam putina esenta.
Margarina o frecam putin intr-un bol cat sa se desfaca, apoi adaugam putin cate putin din compozitia de cocos si amestecam bine.
Pentru glazura, mixam albusurile cu zaharul pe baie de abur pana compozitia devine putin mai tare, apoi lasam sa se raceasca.
Punem blatul, apoi crema, apoi glazura si deasupra nuca de cocos sau ciocolata alba rasa.
Este buna cat de cat?
Nu e prea sofisticata, e destul de simpla.
Iti mai recomand si blogul Laurei Sava, e un blog super:
http://www.laurasava.ro/......rturi/,asa ca alege ce-ti place, oricum ai de unde alege.
Te pup!

4 răspunsuri:
| 3xfemeie a răspuns:

La mine e simplu : foi de alba ca zapada portie dubla sau tripla, pe care le umplu cu 2- 3 feluri de crema, apoi una pudrata cu zahar, una zahar +cacao, una glazurata cu ciocolata. Apoi aceleasi creme le folosesc la minieclere si unele au parte d zahar pudra, o treime de ciocolata ca glazura, iar ce ramane zahar caramel. Si uite cum din doua retete simple am facut 6 feluri de prajituri! Si cand fac tort, fac blat dreptunghiular si -i aplic doua tratamente : impart pe diagonala, fac o parte cu fructe si frisca, o parte cu ciocolata si asa multumesc pe toata lumea! Sper ca -ti place ideea, deci spor la treaba!

| Iru08 a răspuns:

Deci nu stiu cum se numeste prajitura, dar iti spun ca e geniala si nici nu e costisitoare si greu de facutbatting eyelashes
ingrediente : nuci, finetti, si putina crema de ness. + ingredientele pentru blat.
Intai faci 3 randuri subtiri de blat, normale, una cate una. pe prima pui crema de ness.
Pe a doua pui Finetti.
Iar pe a 3-a ( adica cea de sus ) mai pui finetti + nuci.
Te asigur ca iese o minunatie! big grin