| HanszmR a întrebat:

Cu ce as putea unge balamaua de la usa? Scartaie foarte tare si e foarte enervant ca se aude mereu

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu orice vaselina mecanica, folosita de cei care au masina.
Daca este usa de lemn si se poate scoate din balamale prin ridicare, atunci scoti usa, ungi boltul care sta vertical in partea dinspre tocul usii, dupa care pui usa inapoi.

Unele balamale mai complexe (de exemplu la usile tip termopan) nu se pot scoate prin simpla ridicare a usii, ci sunt prinse in suruburi.
La aceste tipuri de balamale exista deasupra o mica gaura unde se poate pune ulei pentru ungere.
Si in acest caz se poate folosi orice tip de ulei pe baza de petrol sau siliconic, preferabil mai gros, folosit la masini sau la mecanisme, pentru ungere.

NU recomand sa folosesti grasimi sau uleiuri pe baza vegetala (untura, sau, ulei de gatit), fiindca se vor ingrosa repede, se vor strica si vor emana un miros ranjed prin casa.

| darrio2007 a răspuns:

Balamalele, ca sunt doua sau chiar trei. Scoate usa si da cu putina vaselina pe bolturi si apoi bag-o la loc.

| anonimg a răspuns:

În mod profesional, cu ulei de mecanisme fine.
La balamale merge și cu ulei de bucătărie.
Sunt uși care nu pot fi scoase din balamale. La acestea atinge balamaua de ușă, și trebuie pus ulei exact între balama și ușă.
Te poate ajuta și asta:
https://wd40.ro/casa-si-gradina/sfaturi-casnice-usi-care-scartaie/

| Bizon95 a răspuns:

Vaselina, ulei mineral, etc.
in nici un caz sa nu folosesti ceva animal (ulei de bucatarie, untura, etc.)

de preferat e vasilina, tine cel mai mult, dar trebuie NEAPARAT sa scoti usa din balamale ca sa poti sa intinzi vasilina pe intreaga suprafata a fiecarui pinion

| Goete a răspuns:

Cu un spray de ulei pe baza de silicon. Efectul dureaza, nu murdareste si nu acumuleaza praf. De altfel, de putut poti cu orice uleios sau vascos.
Sau dai muzica mai tare?

| goguPatent a răspuns:

Cu absolut orice substanță care e putin grasa.