| anonim_4396 a întrebat:

Cum se prepara carpacio?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate prepara din peste foarte proaspat, de exemplu ton, sau din carne de vita proaspata, trebuie manipulata cu mare grija pentru ca se poate infesta si te trezesti cu cine stie ce infectie... felii foarte subtiri de cca. 3x3cm, asezate una langa cealalta, se folosesc diferite sosuri,(soia, hrean japonez, mustar...)dar daca nu ai posibilitati de cumparare poti utiliza ulei de masline presat in rece, cateva firisoare pe deasupra.

2 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Carpaccio se poate prepara din peste, carne rosie, legume. consta in felii taiate foarte subtire, crude, stropite apoi cu un dressing care sa contina pe langa altele un acid( otet vin rosu, balsamic, suc lamaie, iaurt etc); carnea sau legumele trebuiesc sa fie foarte proaspete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P. s. ...si sare de mare in solzisori, evident!