| liliann a întrebat:

as vrea sa stiu daca imi puteti spune cum se pregateste "carpacio", eu vreau sa-l pregatesc eu acasa, dar nu am reteta completa... multumesc, Liliann

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista mai multe tipuri de carpacio : de vaca, de peste, de fructe de mare.
CARPACCIO MARINAT DE SOMON - reteta de baza
Timp de pregatire : 15 minute
Timp de repaus : 45 minute
Ingrediente :

- filet de somon 600 g.
- lamaie 2
- ulei de masline : 3 linguri de supa
- piper, sare.
Preparare : taiati filetul de somon in lamele fine. Rade-ti coaja unei lamai.Stoarce-ti cele 2 lamai. Pune-ti lamelele de somon intr-un plat adinc si mare. Uda-ti cu sucul de lamaie si adauga-ti coaja rasa, sarea di piperul. Amesteca-ti bine si acoperiti cu un film alimentar.Pastra-ti in timp de 45 minute in frigider.Servi-ti cu o salata.

pentru ca filetul de peste sa se taie mai usor si sa obtine-ti felii fine, il pune-ti in congelator 30 minute.
Bon apetit! Cristina

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cred ca intr-un fel tehnica taierii carnii atat de subtiri si prepararea cu otet balsamico (carnea in fapt fiind cruda si marinata). Pentru a putea taia carnea atat de subtire se pune la racit, aproape de inghet este in fapt un truc pe care-l folosesc ai nostri la prepararea unui fals carpacio. Racesc carnea pana aproape de inghet, apoi o taie la micron... La carpacio de la mama lui, e drept ca subtire, felia de muschi de vita, se pune intr-o folie de plastic si pe urma se bate cu un ciocanel de lemn plat, fara striatii, pana se face foita de tigara. Gustul e cu desavarsire altul
Termenul carpacio se foloseste si la alte preparate taiate subtiri si marinate vezi mai jos video cu Dan Chisu facand carpacio de sfecla si sushimi
http://www.tv-net.ro/......stival+756
Sper ca ti-am putut fi de ajutor.

| 1942 a răspuns:

Carpaccio este un fel de mancare specific venetian, prezentat pentru prima oara in 1950, la expozitia pictorului renascentist Vittorio Carpaccio. Se prepara cu muschi file de vita si cu un sos specific. Secretul gustului este dat de acest sos:
3/4 cana de maioneza preparata in casa
1-2 lingurite sos Worchestershire
1 lingurita zeama de lamaie stoarsa proaspat
2-3 linguri de lapte
sare, piper proaspat macinat
Maioneza se amesteca bine cu sosul Worchestershire si cu sucul de lamaie. Se pune atata lapte, incat daca se trece cu o lingura de lemn prin sos, acesta sa se inchida la loc. Se potriveste gustul de sare, piper si, daca mai e nevoie, se adauga sos sau zeama de lamaie. Carnea trebuie sa fie proaspat taiata felii, nu mai are acelasi gust daca au trecut 2 ore de la transare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carpacio se prepara astfel se ia un muschi de vitel nu de vita batrana ca este atos.se curata muschiul de pielita alba se pune intr-o folie de plastic si se baga la gongelat ca nici un fel de carne nu se consuna necongelat inainte de preparare, si deci dupa ce inchiata se scoate si se feliaza la feliator foarte subtiri si se aseaza pe un platou intins se presara are si piper dupa care se da cu ulei de masline se presara putin oregano se rade parmezan se stoarce lamaie si se pun cappere.si serveste cu focacia sau paine prajita.incercati si dac nu va iese si nu va place va las sa injurati. pofta buna