| PsychoDLight a întrebat:

Cum se serveste bautura Unicum? Se bea normal cum este in sticla...sau se amesteca cu ceva, sau este ceva ritual special pentru servirea ei?

Răspuns Câştigător
| Romelya314 a răspuns:

Unicum este un digestiv lichior pe bază de plante. Cand lucram ca si ospatara o serveam in general italienilorbig grin Se serveste sec (adica cum este in sticla), sau la preparearea unor cocktailuri, fara nici un fel de rituallaughing

Bafta!
Si poti sa dai si o fundabig grin

1 răspuns:
| noktambul a răspuns:

Unikum face parte din grupa bauturilor asa numite "digestive"( cum este si Amaretto sau limoncello). Adica trebuie baute, de regula, la sfarsitul unei mese, tocmai pentru ca ajuta la digestie. Deci nu este un ritual, este o chestie de" maniere" mai curand: toata lumea a mancat si a baut, a fost servit si desertul, se strange masa, lumea ghiftuita se mai desface la curele, cei care fumeaza isi aprind tigarile si... se aduce Unicum. Se serveste in paharute mici (30 -50 ml) si in nici un caz mai mult de 2 de caciula, ca nu e bere! Se poate servi si inainte de masa ca aperitiv (sa-ti deschida pofta de mancare) dar diluat cu sifon. Tot chestie de maniere si fason. Cine vrea si isi permite poate sa il bea oricand, oricum si in orice cantitati. Chestie de gust. Probabil sa existe ceva coktailuri care sa aiba si Unicum in compozitie, dar nu stiu. Am sa ma interes la prietenii mei bautorii de fitoase si, daca aflu, itzidau de stire.