| daniela_1443 a întrebat:

Doresc sa stiu si eu reteta pentru.pandispan.am incercat dar nu mi-a iesit asa pufos, retete sunt multe si diferite, va rag sa-mi ziceti una pe care o faceti.

5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Pentru 3 forme de chec, mici:
10 oua, o cana de ulei, doua cani zahar, trei cani faina. (Cana sa fie de 250 ml). Galbenusurile se freaca cu un praf sare si arome, iar albusurile se bat cu zaharul, pe baie marina, pana se intaresc. Daca se intaresc in acest mod, ele devin aproape ca o bezea, si deci, in cuptor nu mai au cum sa dea inapoi. Este un secret. Se adauga desigur galbenusurile si apoi faina. Se toarna in formele tapetate cu margarina si faina, sau imbracate cu hartie de copt. Cuptorul trebuie sa fie bine incins. Cand se pun checurile, timp de 20 minute sa nu se deschida usa cuptorului.

| bittersweet a răspuns:

Eu fac dupa asta si iese foarte bun!
7 oua, 7 linguri de apa, 7 linguri de ulei, sare, praf de copt, 1 + 1/2 ani faina si 1+1/2 cani zahar.
Se separa albusurile de galbenusuri. Albusurile se bat spuma. Se pune la foc zaharul cu cele 7 linguri de apa pana se omogenizeaza. Apoi se toarna peste albusurile spuma. Iar apoi se adauga uleiul, praful de copt si faina.
La sfarsit, daca vrei, cand il torni in tava, mai pastrezi putin si adaugi cacao, pe care o torni p mijloc, sau cum vrei tu.
Enjoy! big grin

| bittersweet a răspuns:

Am uitat de galbenusuri. se adauga o inainte de ulei si faina. scuze laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10oua, 350gr faina, 400gr zahar tos, 15ml zeama de lamaie,
Preparare:
Se separa albusurile de galbenusuri si se bat spuma(pina capata aspectul unei mase compacte, ca o zapada intarita, cu bule cit mai mici), apoi se adauga tot zaharul odata, impreuna cu zeama de lamaie(care are rolul de a dizolva mai repede zaharul in albusuri, umfla spuma si o mentine tare). Se continua bataia pina ce spuma se intareste din nou si devine ca o zapada. Apoi se pun galbenusurile toate odata, se amesteca usor de 4-5 ori, dupa care se adauga faina(amestecata cu celelalte ingrediente, daca este cazul). Se amesteca usor, numai prin rasturnare si cu un tel in forma de para, de 9-10 ori (pentru a nu se pierde aerul din albus). Sa stii ca nu e nevoie de vre -un agent de crestere.Cresterea este data de albusul spuma.Eu cind vreau sa fac un tort folosesc aceasta reteta si-mi reuseste de fiecare data.Iti doresc succes.

| ionelagold a răspuns:

-7 oua, 2 cani de zahar, 1 lingura cacao, zahar pudra 2 lingurite, 8 linguri apa rece, 8 linguri ulei, esenta de vanilie, 2 si 1/4 cani de faina, aceiasi cu, care am pus zaharul.
mod de preparare: se bat albusurile cu apa pana cand ramane tare de nu cade din vas, se pune zaharul treptat si se bate in continuare pana se termina tot zaharul, se adauga uleiul putin cate putin esenta faina in ploaie galbenusurile ultimele.
cacaoa se amesteca separat in ceva cu 5 linguri de aluat.
se unge o forma dreptunghiulara, se tapeteaza cu faina se pune aluatul alb, apoi cel cu cacao si se invarteste cu o furculita in semicerc in 2-3 locuri.
se introduce tava la cuptor la foc mic, c-am 40 minute.
atentie nu se scoate prea rumen, se scoate mai alb deasupra.se pudreaza cu zahar pudra.
se taie rece.
este un pandispan foarte bun si inecacios.incearcal si te rog sa imi spui cum ti-a iesit pe adresa ionelagold@yahoo.com