| anonim_4396 a întrebat:

E sanatos spanacul crud? Exista salate de spanac crud?

Răspuns Câştigător
| scriptulul a răspuns:

Daca il poti manca, este foarte sanatos, insa are un gust tare neplacut.

11 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

spanacul crud este ideal dar nu oricare, numai cel mic, abia crescut, cu frunza mica si frageda. poti face salate in combinatie cu ou fiert/posat si bacon crocant cu un dressing pe baza de mustar(ulei+otet rosu+mustar dijon+sare+piper) Enjoy!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Spanacul. O portie de spanac crud este o sursa de vitamine A, C, acid folic si putin magneziu, care ajuta la controlul cancerului, reduc riscul unui atac de cord, blocheaza radicalii liberi si previn osteoporoza.
http://www.gastronomicus.ro/......linare.php
http://www.revistamagazin.ro/content/view/3464/11/

mira
| mira a răspuns:

Spanacul crud este foarte sanatos.Ca sa-l poti manca il toci mai marunt si-l amesteci cu o salata de rosii, ardei, castraveti si ceapa. Poti de asemenea sa-l strecori in salata verde dreasa cu un amestec de sare, suc de lamaie si putin zahar.Pe masura ce te obisnuiesti cu gustul poti recurge si la alte combinatii pana ajungi sa-l prepari ca pe o salata obisnuita, eventual aromtizata cu frunze verzi de menta, busuioc.Succes la acomodare! Mira

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu fac un sos de smantana, ceapa, usturoi, otet balsamic (cateva picaturi), busuioc si piper verde, pe care le bag in blender, apoi le amestec cu cascaval ras, rosii si spanac proaspat. Un deliciu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa-ti zic cum il mananc eu – e o salata din frunze de spanac proaspat, cu svaiter ras, felii mari de rosie, un pumn de bacon tocat, 3-4 ciuperci proaspete, feliate, cateva felii de castravete... si gata! E o modalitate gustoasa de detoxifiere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu mai fac salata asta, si imi place sa-i pun stridii prajite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este foarte sanatos in salata. il tai ca salata verde si il amesteci cu rosii, castraveti, pui si salata verde, ceapa verde, si un kiwi. e super salata. incearc-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este deosebit mai ales daca il stopesti cu ulei de masline cu aroma de lamaie, acest ulei se gaseste la hipermarket

| eueu a răspuns:

Da, este foarte sanator! Eu il toc fideluta, pun o rosie din care scot semintele, cateva rondele de ceapa rosie, un morcov ras, cubulete de branza feta si susan. O bunatate!

| Ragea_Mihaela_1967 a răspuns:

Spanacul e foarte bun si sanatos.Mie imi place la nebunie, fac salata de spanac si adaug ce am prin casa...de fiecare data iese foarte bine...

| eugen42 a răspuns:

E foarte sanatos! Chiar te sfatuiesc sa-ti faci un obicei din a consuma spanac crud, e plin de nutrienti si te revigoreaza. Mai e si gustos!