| maritzandrei a întrebat:

imi dati va rog frumos reteta de "Iahnie de fasole" FUNDAAA!

Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

0,5 kg fasole
1 ardei gras
1 pastarnac
3 rosii decojite
2 cepe
boabe de piper,
1 foaie dafin
1 cescuta ulei
marar ( patrunjel) tocat
1.Se alege fasolea, se spala si se lasa la inmuiat in apa rece, cateva ore ( sau de seara pana dimineata). Se arunca apa, se acopera fasolea cu alta apa rece si se da in clocot. Se arunca din nou apa si se umple oala cu apa ( fiarta in paralel, in alta oala).

2. Cand fasolea da in clocot, se pune la fiert pastarnac curatat si taiat in doua, morcov si ceapa intregi; se fierbe totul la foc mic cca o ora., apoi legumele puse intregi se scot. Se pun insa alte zarzavaturi taiate marunt ( ceapa, ardei gras, morcov). Tot in acest moment se pune si o cescuta cu ulei, boabe de piper si o foaie de dafin.

4. Cand este aproape gata, peste mancarica de fasole se pune pasta de rosii sau 2 rosii taiate cubulete, se mai lasa putin la fiert, se sareaza, se da gust, si, la final, adaugam verdeata proaspat taiata.In cazul in care dorim ca mancarea sa nu fie de post, adaugam dupa bunul plac carnaciori afumati ( prajiiti separat), bacon sau chiar ciolan de porc. Se serveste alaturi de castraveciori acri sau muraturi! O nebunie!

si uite iti dau si un site in care sa vezi totul si cu imagini, pe mine ma ajuta mult;)
http://www.culinar.ro/......de-fasole/
Sa mananci cu pofta!:-*

5 răspunsuri:
| hontapoc a răspuns:

Sorry pentru. intarziere. uite aici cea mai buna reteta: http://culinar.bzi.ro/iahnie-de-fasole-1823

| hontapoc a răspuns:

Sorry pentru intarziere. uite aici cea mai buna reteta: http://culinar.bzi.ro/iahnie-de-fasole-1823

| Luannah a răspuns:

INGREDIENTE

0,5 kg fasole
1 ardei gras
1 pastarnac
3 rosii decojite
2 cepe
boabe de piper,
1 foaie dafin
1 cescuta ulei
marar ( patrunjel) tocat
MOD DE PREPARARE RETETA IAHNIE DE FASOLE
1.Se alege fasolea, se spala si se lasa la inmuiat in apa rece, cateva ore ( sau de seara pana dimineata). Se arunca apa, se acopera fasolea cu alta apa rece si se da in clocot. Se arunca din nou apa si se umple oala cu apa ( fiarta in paralel, in alta oala).

2. Cand fasolea da in clocot, se pune la fiert pastarnac curatat si taiat in doua, morcov si ceapa intregi; se fierbe totul la foc mic cca o ora., apoi legumele puse intregi se scot. Se pun insa alte zarzavaturi taiate marunt ( ceapa, ardei gras, morcov). Tot in acest moment se pune si o cescuta cu ulei, boabe de piper si o foaie de dafin.

4. Cand este aproape gata, peste mancarica de fasole se pune pasta de rosii sau 2 rosii taiate cubulete, se mai lasa putin la fiert, se sareaza, se da gust, si, la final, adaugam verdeata proaspat taiata.In cazul in care dorim ca mancarea sa nu fie de post, adaugam dupa bunul plac carnaciori afumati ( prajiiti separat), bacon sau chiar ciolan de porc. Se serveste alaturi de castraveciori acri sau muraturi! FUNDA?

| dinamo98 a răspuns:

500 g fasole alba
1 ardei verde
3-4 carnati de casa taiati rondele sau intregi
1/2 ardei rosu
2 cepe
2 morcovi mici
2 linguri pasta de tomate
2 catei de usturoi
patrunjel
marar
sare
piper
cimbru
foi de dafin
delicat
Portii: 0 Timp de preparare: sub 120 minute
izulika

BUCATARAS JUNIOR

Reteta pe placul a
13 bucatarasi
Taguri:
iahnie, fasole, retete Mancaruri de legume
COMENTEAZA
MOD DE PREPARARE RETETA IAHNIE DE FASOLE CU CARNATI DE CASA

Fasolea se alege si se spala in mai multe ape, apoi se pune la inmuiat aproximatix 20 de minute
Dupa cele 20 de minute se pune la fiert, iar dupa ce da cateva clocote se scurge de apa, si se adauga alta apa fierbinte, se lasa sa fiarba iar in timpul fiertului se adauga 1 varf de lingurita chimen
Cand fasolea este fiarta se da de pe foc si se prepara prajeala
Legumele se toaca dupa preferinta,intr-o tigaie se pune putin ulei la incins apoi se adauga legumele tocate, se lasa la calit cateva minute dupa care se adauga si pasta de tomate si usturoiul tocat marunt
Fasolea se pune iarasi pe foc, iar peste ea se adauga legumele calite, si condimente dupa gust
Intre timp se prajesc si carnatii dar nu de tot, apoi se pun si ei in fasole, se amesteca iar cand totul este fiert se ia de pe foc si se adauga patrunjel si marar verde

| GiLbErT21 a răspuns:

Sunt mai multe feluri de iahnie. Uite aici cateva si modul lor de preparare:
Iahnie de fasole cu carnati de casa:Ingrediente
500 g fasole alba
1 ardei verde
3-4 carnati de casa taiati rondele sau intregi
1/2 ardei rosu
2 cepe
2 morcovi mici
2 linguri pasta de tomate
2 catei de usturoi
patrunjel
marar
sare
piper
cimbru
foi de dafin
delicat
Mod de preparare:Fasolea se alege si se spala in mai multe ape, apoi se pune la inmuiat aproximatix 20 de minute
Dupa cele 20 de minute se pune la fiert, iar dupa ce da cateva clocote se scurge de apa, si se adauga alta apa fierbinte, se lasa sa fiarba iar in timpul fiertului se adauga 1 varf de lingurita chimen
Cand fasolea este fiarta se da de pe foc si se prepara prajeala
Legumele se toaca dupa preferinta,intr-o tigaie se pune putin ulei la incins apoi se adauga legumele tocate, se lasa la calit cateva minute dupa care se adauga si pasta de tomate si usturoiul tocat marunt
Fasolea se pune iarasi pe foc, iar peste ea se adauga legumele calite, si condimente dupa gust
Intre timp se prajesc si carnatii dar nu de tot, apoi se pun si ei in fasole, se amesteca iar cand totul este fiert se ia de pe foc si se adauga patrunjel si marar verde

Iahnie de fasole cu ciolan afumat:Ingrediente
1 kg fasole bob mare
un ciolan afumat, cam 1 kg
1 kg rosii proaspete
2morcovi mari
1 ceapa mare si 1 mai mica
usturoi
cimbru
dafin
marar (patrunjel)
telina
Mod de preparare:Fasola o lasam in apa, la inmuiat, peste noapte. Se fierbe apoi in 2 ape, apoi se pune la fiert in oala cu presiune, impreuna cu ciolanul, ceapa mare, telina si morcovii, intregi, 20 de minute de cand incepe oala sa fluierelaughing.

Separat, calim ceapa mica taiata marunt, iar cand se aureste, se adauga rosiile care au fost blenduite impreuna cu legumele care au fiert cu fasolea. Cand incepe sa clocoteasca sosul, se pune fasolea, ciolanul dezosat, se adauga zeama de la fiertura pana obtinem consistenta dorita. Adaugam si foaia de dafin, cimbru si lasam pe foc mic 10-15 min, apoi punem mujdeiul de usturoi, mararul, potrivim cu sare si piper. Mai lasam sa dea 2-3 clocote si.gata!

Iahnie de fasole cu costiţă:Ingrediente
1 kg fasole boabe
2-3 cepe de mărime mijlocie
2 foi dafin
400 g costiţă afumată
1 legatura mărar
3 linguri ulei de măsline
2 linguri bulion
sare
piper
Preparare:1. Fasolea se spală de câteva ori cu apă caldă şi se pune la fiert cu sare. Pentru a se înmuia, se fierbe în două-trei ape.

2. În timp ce fierbe fasolea, se curăţă şi se taie ceapa şi se pune la călit cu puţin ulei până capătă culoarea arămie. După ce s-a călit ceapa, se lasă să se răcească, se strecoară fasolea şi se pune peste ceapă, amestecându-se continuu. Se mai fierbe şi cu ceapa câteva minute, se adaugă bulionul şi puţină apă caldă.

3. Costiţa se taie felii subţiri şi se prăjeşte până se rumeneşte. După ce s-a pregătit, se ră stoarnă într-un vas de yena fasolea, se pun bucăţ ile de costiţă, foile de dafin şi se bagă la cuptor.

4. Fasolea cu costiţă se serveşte cu murături asortate sau cu salată de crudităţi, pâine neagră şi ardei iute. Se ornează cu mărar proaspăt, după preferinţă.

Iahnie de fasole (de post):Ingrediente:2 cepe
1 morcov
100 g bulion
5 linguri ulei
1 lingurita boia dulce
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
marar
patrunjel
2 foi dafin
sare, piper
Modul de preparare a retetei:
Fasolea se pune la inmuiat cu o seara inainte, in apa rece. Dimineata fasolea este hidratata, iar pielita poate chiar sa fie indepartata de pe boabele de fasole. Scurgem toata apa si punem fasolea la fiert in apa rece, cu 1/2 lingurita bicarbonat de sodiu. Se lasa sa fiarba 20 minute, dupa care se arunca apa si se pune din nou la fiert.
Se toaca ceapa si morcovul si se calesc. Se adauga bulionul si o lingurita de boia si se mai lasa pe foc 2-3 minute. Cand fasolea este aproape fiarta si a scazut suficient, se adauga acest amestec peste fasole, se pune piperul, frunzele de dafin si se da la cuptor inca aproximativ 1 ora, pentru a scadea complet. Cand este gata, se presara iahnia de fasole cu patrunjel si marar tocat si se acopera.