| CVM a întrebat:

La aceasta reteta de iahnie de fasole prezenta aici http://retete123.ro/......re-fasole/ ati mai adauga ceva?

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Nu i-as mai adauga nimic.Asa e reteta. Unii pun putin piper. Iahnie de fasole se face cu bulion.Se fierbe fasolea in 3 ape,poti pune si unmorcov ca sa fie mai dulce,se pune ceapa prajita intr-o tigaie cu ulei incins peste fasole,se pune o lingura de bulion,sare, o foaie dafin, piper.Se lasa sa scada apa.
Fasole batuta.Se fierbe fasolea,se paseaza,se toarna cate putin ulei,se pune sare, piper, o capatana usturoi pisat.Se caleste ceapa in ulei.Se pune fasolea pe farfurie, se pune deasupra ceapa prajita. Unii pun si bulion sau nu pun ceapa si bulion, doar usturoi.

| danut a răspuns:

Aceasta reteta nu are nici un gust daca nu-i pui si usturoi si o garnisesti cu ceapa prajita (aurie) pusa deasupra in locul lamaii.