| marett16 a întrebat:

Imi puteti spune o reteta simpla de clatite cu tot cu ingrediente? Nu vreau sa fac mai multe de 7-8.

2 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Spunea Horia Virlan de la "cireasa de pe tort" ca secretul unei compozitii bune pentru clatite sunt ouale si anume, sa pui mai multe. El zicea de 4-5 oua. Eu in compozitia de clatite pun 3 oua si imi ies cam 10 clatite. Am o tigaie speciala pentru clatite de marime mijlocie. Pun cam 700 ml de lapte si f putina apa minerala. Pun esenta de rom, un praf de sare si faina nu stiu sa-ti spun exact dar eu fac compozitia un picut mai groasa dar nu f groasa. Amestec bine de tot cu telul si gata. Iar in tigaie pune 2 stropi de ulei daca se lipeste compozitia de ea.

| bossuu31 a răspuns:

Ingrediente:
unt
4 linguri
kiwi
12 bucati Preparare:
Se prepara clatitele conform retetei clasice si se aseaza pe o farfurie plata, unse cu unt nesarat si acoperite.

Se spala bine si apoi se decojesc fructele de kiwi, apoi se taie feliute.

Se ung clatitele pe o parte cu Nutella sau Finetti apoi se pun cateva felii de kiwi in interior, presandu-se usor.

Se impaturesc clatitele bine si se aseaza pe un platou.

Se orneaza cu Nutella sau se lasa simple.