| mvmi25 a întrebat:

Ce alimente ar trebui sa consum pentru o viata sanatoasa? Dar pentru a invata mai usor?

Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Pentru o viata sanatoasa, trebuie sa consumi apa, sa mananci salate, fripturi, sa eviti prajelile, si ca sa retii poti manca peste. happy

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi pe o alimentație diversificată pentru o sursă de vitamine și săruri, hidratare corespunzătoare dar și odihnă pentru a te putea concentra la învăța.
Nu uita, 2-4 cuburi de ciocolată amăruie pe săptămână.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mănâncă bine.
Trebuie să încerci să mânci o gamă foarte variată de alimente,pentru a te asigura că organismul tău primeşte tot ce îi trebuie.
Puţin şi des.
Încearcă să mănânci alimente care conţin multe proteine cum ar fi peşte,carne,ouă,lapte,brânză, fasole, mazăre, conopidă, brocolli.
De asemenwa, ai nevoie de carbohidraţi cum ar fi pâine, paste, cereale şi bineînţeles o mulţime de fructe, legume proaspete.
Să nu excludem mişcarea, foarte importantă, evită sedentarismul pe cât posibil.
Te pup!

| DaRaspund a răspuns:

Multe fructe, legume, nuci, alune, carne slaba

| VyCanisMajoris a răspuns:

Multe legume si fructe te vor ajuta la aceste lucruri! Eu sunt sigur ca din fructe si legume poti face multe alte preparate; salate, dulceata, muraturi, bauturi etc, asa ca si eu te sfatuiesc sa faci la fel si nu o sa fi dezamagit dar nu uita un lucru:'' Fructele si legumele sunt intotdeauna cu toate vitaminele lor atunci cand le mananci proaspete si crude!"Deci o portie cel putin pe zi trebuie sa consumi fructe si legume proaspete si crude!
Sper ca te_am ajutat! O zi frumoasa!

| ingerulpazitor a răspuns:

Buna!
Eu iti voi da un link care te ajuta a manca sanatos!
http://www.eva.ro/......l-3130.htm
Sper ca te-am ajutat!
Pa Pa!

| Kydutsa a răspuns:

Fara grasimi, in general multe fructe/ legume. Sa faci si putin sport ar fi ok. Succes!

| fabian565 a răspuns:

Pai. Trebuie sa mananci des dar putin, mancarea insemnand verdeturi ca salata sau altele, tu ai putea sa mergi la sala(daca ai peste 14 ani), a da si a nu se consuma multa carnehappy....Pentru a invata mai usor ai putea sa iti iei pastile pentru memorare ca MemoPlus.

| mvmi25 explică (pentru fabian565):

Multumesc.Eu nu o sa merg la sala pentru ca am eu o pereche de gantere si vreau sa iau si o haltera, altceva numai in trebuie.

| fabian565 a răspuns (pentru mvmi25):

Ok.Sper ca te-am ajuat..Imi dai si o funda please?big grin

| Alexaforyou a răspuns:

Buna..In primul rand trebuie sa consumi fructe si legume..Fructe spre exemplu "mere, pere, ..si chiar compoturihappy big grin..La legume ma refer
la multe salate dar esentialul este sa nu bagi in tinelaughing. Vorba vine..Cu mintea spunand ca vrei sa inveti mai usor..consuma pastile pentru memoria ta..Pe final sper ca te-am ajutat..Si daca vrei o viata cat mai sanatoasa consuma numai fructe si legume si nu prea multa carne. Sper ca ti-am fost de ajutor."Pa"

| 123456789000hugs a răspuns:

Salut! pentru a avea o viata sanatoasa incearca sa mananci cat mai rar cheep-suri sau ciocolata sau sucuri. Mananca legumele din ciorbe sau din alte mancaruri gatite si multe fructe. Iar pentru a putea invata mai usor ai nevoie de exercitiu. Atat! nu ai nevoie de nici un medicament care oricum nu sunt benefice! Mintea ta are nevoie de exercitiu, incearca IN FIECARE ZI sa inveti ceea ce iti predau profesorii si o sa vezi ca mintea ta o sa prinda mult mai repede inforatiilewinking

| Nuti_Modoran_1976 a răspuns:

Pentru o viata sanatoasa trebuie logic sa consumi alimente sanatoase, multe fructe si legume, pentru a invata mai usor nu este nevoie doar de alimente sanatoasa ci si de o viata echilibrata, de ex:sa dormi 7-8 ore pe zi, sa bei minim2 l lichide,sa eviti bauturile gen cola, cafea etc. Creierul trebuie stimulat tot timpul, fa integrame, sudoku, citeste carti utile etc.Ca si alimentatie pestele consumat cel putin odata pe saptamana.