| Xander112 a întrebat:

Există vreo mașinărie ceva de tocat ardeii și gogoșarii? Am nevoie de o mașinărie de tocat legumele pentru a face tocană. Am de făcut peste 200 de borcane și mi-ar lua o săptămână la manual.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Desigur. Eu am luat cu 60 lei de la eMAG acum vreo 3 ani un tocator. E un vas cu un cutit in mijloc si pe capac se pune o chestiuta care se baga in priza si invarte acel cutit cand apesi pe buton si astfel se toaca orice. L-am folosit pentru multe lucruri. In cateva secunde ai rezolvat. In functie de cat de mult tii apasat pe buton se toaca mai mic sau mai mare. Singurul inconvenient e ca poti baga maxim 2 ardei deodata (cred). Nu mai stiu modelul dar cauta pe eMAG (sau pe alt site), ti-am descris cum arata ca sa il poti gasi mai usor. E tocator nu blender deci atentie

| sabin89 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Merge şi la tocat carne?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sabin89):

Cel mai des am tocat carne de orice fel (inclusiv organe cand am facut drob), legume, fructe, nuci, biscuiti, am facut unt de arahide, bulion, dar merge la aproape orice. Si l-am folosit foarte des.
Cum spuneam, daca apesi de 1-2 ori pe buton ies bucati mari, daca apesi de 3-4 ori ies bucati mici, daca tii mai mult apasat se marunteste de tot sau se face piure, depinde ce toci.

Aa si singura care nu a mers pana acum a fost varza, probabil e prea usoara

| sabin89 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Îmi imaginez că eşti harnică ca o furnicuţă, robotind prin bucătărie. happy

| cristimihailov a răspuns (pentru sabin89):

Se spune ca e mai interesant sa stai prin dormitor decat prin bucatarie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sabin89):

Nu am zis ca il folosesc in fiecare zi laughing

7 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Ce faci cu 200 de borcane, pentru asta ai nevoie de o mașină industrială. Pune și tu o parte la murat. Poți să-i și congelezi dacă ai prea mulți ardei, îi speli îi cureți și gata, țin mai mult timp, unii oameni îi usucă așa că dacă ai prea mulți ardei și nu știi ce să faci cu ei ai o grămadă de rețete la alegere.

| nitropin a răspuns:

Te invata oamenii din video asta:
https://m.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ