| Anddreeaaada11 a întrebat:

Stie cineva cum se face reteta de la MasterChef - peste in crusta de cartofi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

Uite aici, daca e ceea ce cauti...
http://www.reteteinimagini.com/......rtofi.html

| rudfy a răspuns:

ingrediente :-8 fileuri de peste(pe care le preferati)
-2 cartofi mari
-3 linguri pesmet
-2 linguri cascaval razuit
-1 ou
-sare, piper, boia, verdeata
-3 linguri ulei masline
-o lamaie

fileuri de peste se stropesc cu zeama de lamaie si se condimenteaza cu sare, piper.se aseaza in tava pregatita cu hartie de copt.

cartofii se dau cruzi pe partea mare de la razatoare si se amesteca intr-un castron cu pesmentu, oul, cascavalul ras si condimente.la final punem verdeata tocata. iar apoi peste peste se inveleste cu cartofii. sper ca te-am ajutat.

| Leocerba a răspuns (pentru rudfy):

Vreau sa adaug ceva la reteta. Tine de tehnica, mai mult. Cartofii cruzi trebuie dati prin razatoarea mare apoi ii pui intr-un prosop de bucatarie, preferabil 100% bumbac, ii rulezi si storci efectiv prosopul cu cartofii in el ca pe un tricou, sa iasa bine apa din cartofii rasi, altfel ei se vor muia si crusta se va prabusi, nu va fi crocanta.