| Jardelin a întrebat:

Va place scrumbia de Dunare? Mie imi place tare mult! Ieri am gasit scrumbie de Dunare la Real, lucru care m-a uimit foarte mult stiind ca nu este sezonul scrumbiei!

Eu obisnuiesc sa o prepar la gratar, dupa care o consum cu lamiie. Voi ce moduri de preparare mai cunoasteti pentru scrumbia de Dunare?

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ne place, ne place place placelove strucklove struck
"halesc: pestele sub orice formahee hee mai ales acum in post ca se mananca pestelove strucklove strucklove struck nu conteaza...rasol/gratar/la cuptor/marinat peste sa fiewinking
O frumoasa zi sa aihappy

| Jardelin explică (pentru caramela):

Si mie imi place pestele, extrem de mult! Este pe primul loc intr-un top al "carnurilor". Pe locul doi este carnea de miel la egalitate cu carnea de pasare dar numai de tara sau vinat. Celelalte le consum rar si in cantitati mici.

| 3xfemeie a răspuns:

Era scrumbie, dar nu cred ca de Dunare.
Buuuna! Gratar, la cuptor ( ambalata frumusel cu verdeata si lamaie ), marinata ( la borcan ), afumata ( pachet de la Tulcea big grin ) Cam atat stiu.

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

Era scrumbie de Dunare 100%! Numai ca nu stiu provenienta exacta. Cel mai probabil fusese pescuita in Marea Neagra pentru ca pe Dunare urca numai primavara. Odata am luat scrumbie oceanica (seamana foarte bine cu cea de Dunare) si am facut-o pe gratar in speranta ca va fi ca cea de Dunare. Esec total! O diferent ca de la cer la pamint intre cele doua specii!

De cele mai multe ori eu prepar scrumbia de Dunare la gratar. Este superbuna si cea la cuptor cu verdeturi, insa mie parca imi place mai mult la gratar. Marinata si nu afumata nu am mincat. In schimb mai cumpar cind merg la Vatra Dornei pastrav afumat in cetina de brad. Ai mincat vreodata? E bestial! Daca vrei iti trimit si tie!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

O singura data, cu ani in urma. Bestial, daca tin minte si acum! laughing
Marinata se face usor, dupa reteta de hering sau macrou, doar ca mi se pare mai buuuna. Afumata este mai buna cea de la lipoveni big grin (am inteles ca folosesc niste "buruieni" aromate de prin delta, dar cica nu dezvaluie secretul laughing
Si daca tot am vorbit de peste cred ca maine fac, mi-a cam poftit inimioara! dar nu scrumbie, ca n-avem! laughing

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

Pofta buna! Sa-mi spui si mie ce ai facut si cum l-ai preparat. Daca de gindesti sa-l halesti cu mujdei, vezi ca am postat pe aici o reteta faina.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

Fac si eu cu rosie cruda sau coapta pe gratar. Si mai adaug patrunjel.(daca e pisat cu usturoiul e fain )
Si imi place in orice varianta : cu iaurt, smantana, maioneza, rosii, dar nu pun niciodata apa laughing

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

Am retinut informatia cu patrunjelul! happy Cu prima ocazie, testez!

Noapte buna!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

happy Noapte buna!