| MoldovanAlin a întrebat:

Am făcut recent niște comenzi de pe AliExpress și m-ar interesa cam Cum sta treaba cu posta vamala și coletele din China (livrarea). Am văzut pe alte site-uri ca trebuie sa mergi la biroul vamal de care aparții și sa îl ridici personal de acolo. O comanda a ajuns deja și mi-a fost adusa ACASĂ de către poștaș. Așa va proceda cu toate coletele sau trebuie mers și la posta vamala? Precizez ca metodele de livrare sunt Singapore post, China registred small packet plus și registred air mail, și PSMalaysia (sau așa ceva). Aștept răspunsuri, mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

La mine a fost ca am fost la posta și am deschis pachetul în fata lucrătorului vamal și fiindcă nu depasea valoarea de 50lei nu am plătit nimic dar peste se plătește și trebuie sa vii cu factura care ai cumpărat produsul respectiv

| MoldovanAlin explică (pentru Beres_Andrei_1982):

Dar trebuie sa ridici de la op vamal sau aduce posta op de care aparțin?

| Beres_Andrei_1982 a răspuns (pentru MoldovanAlin):

Trebuie sa te duci și au program special numai câteva ore și doar 2 zile pe săptămână asa ca cozile sunt nelipsite

| MoldovanAlin explică (pentru Beres_Andrei_1982):

Maxim cat timp pot tine un colet în depozit mai știi?

| marcflo a răspuns:

Buna
Te ajut eu si iti scriu din experienta!
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)

| MoldovanAlin explică:

Azi mi-a venit un aviz sa merg la posta vamala din oraș și sa ridic un colet