| joculielelor a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare legata de coletele sosite din afara tarii.
Daca vreau sa comand ceva de pe un magazin online:
1-pachetul cum o sa ajunga la mine?, de unde o sa-l ridic
2-O sa platesc taxe de import?
3-O sa fie verificat la vama?
4-poate sa ridice altcineva coletul cu buletinul meu?
5-pot alege sa ridic coletul de la un oficiu postal ales de mine?
Multumesc anticipat

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca bunul este venit din UE sau chiar daca magazinul este extern, dar are depozit in UE, nu platesti nimic. Deasemenea, nu platesti nimc daca produsul are o valoare sub 10 Eu. Daca produsul are o valoare de peste 10 Eu dar pana la 150 de Eu platesti TVA care este de 19%, 9% sau o% (depinde de produs). Peste 150 Eu platesti si taxe vamale pe langa TVA. Taxa vamala este una forfetara de 2, 5% plus o taxa scrisa intr-un act de al lor care variaza de la produs la produs.
coletul se verifica si se dau numai la anumite oficii postale si la anumite ghisee.

| joculielelor explică:

Dar daca acest colet vine de la o persoana fizica se mai verifica acest colet?

| Salontanul a răspuns:

Da, daca nu este din UE.