| Drami a întrebat:

Noroc!

Am vazut ca de la 1 iulie s-au produs niste modificari legate de posta romana, cum ar fi ca urmeaza ca toate coletele ce sosesc prin posta, din exterior, sa ajunga la posta vamala a judetului respectiv. Aici am eu o intrebare, daca comand ceva din exterior, dar modalitatea de livrare este prin curier, gen dhl, coletele ajung direct la mine sau se indreapta tot spre posta vamala? Din cate am inteles, doar ar trece prin vama, dar nu sunt sigur. Am fost la un oficiu postal dar nu reusit nimeni sa ma lamureasca.

Pareri?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vine din străinătate trece automat prin vamă. Dar doar trece,

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nici ăia de la posta nu stiu, noi nici atît.

| Frank51 a răspuns:

Și până acum coletele care depășeau o sumă(parca 15 20 euro) mergeau la poșta vamala ca să plătești taxe, evident ridici de acolo coletul.

Dacă comanzi prin curier, coletul ajunge la urgentcargus.