| Pejhsjsj a întrebat:

Cand iau un colet de la posta romana pe numele meu(sub 14 ani) Cu buletinul parintelui pot sa iau? Trebuie si certificat de nastere?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti sa iei nimic, ca nu ai buletin si nu poti sa te legitimezi cu buletinul nimanui.

Doar un parinte poate sa-l ridice, cu buletinul lui in mana.

certificatul de nastere nu este un act de identitate si nu are poza, putand fii al oricui de pe strada, deci NU te poti elgitima nicaieri cu un certficat de nastere.

mama sau tatal tau sa mearag la posta cu buletinul la ei, ca sa ridice acel colet.