| roxeen a întrebat:

Ce culoare merge de moda anul asta? love struck

Răspuns Câştigător
| Andreea011 a răspuns:

Uite site-ul asta http://frumusete.ele.ro/Fashion/Moda/Culorile-anului-2011_--a11639.html te va ajuta

5 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Negru

| onasis1961 a răspuns:

Vezi ca te intereseaza mai mult asta:http://www.ziare.com/......eo-1138513

| D3a7n8i a răspuns:

Pentru a obtine un machiaj in ton cu tendintele, este foarte importanta alegerea produselor potrivite culorii tenului tau, a ochilor si a parului. Culorile potrivite unei persoane cu tenul masliniu cu siguranta nu vor fi la fel de potrivite unui ten in nuante reci.
Iti prezentam in continuare cateva sfaturi in ceea ce priveste alegera culorilor fardurilor, pentru ca tu sa fii intotdeauna multumita de machiajul tau.

Texturile zilei de azi sunt usoare, transparente, cu irizatii sau sidefate. Acestea din urma, nu au un efect de acoperire cat si de a atrage lumina si de a da reflexe.

Pentru seara foloseste un fard mat, peste care aplici un pic de gloss, efectul va fi cu totul diferit. Nu cantitatea de fard conteaza, ci unde si cum il aplici.

Ca sa-ti dai seama ce tip de culori iti vin bine, fa o proba simpla. Pune-ti in jurul gatului o esarfa albastru deschis sau violet, apoi una galbena sau portocalie. Vezi in care dintre cele doua situatii tenul tau are mai multa stralucire. Daca esarfa galbena iti pune in valoare pielea, atunci tenul tau are o dominanta calda. Toata gama de maro, caramiziu si visiniu este pentru tine.

Daca esarfa albastra iti vine mai bine, inseamna ca tenul tau are o dominanta cromatica rece, care trebuie sa se regaseasca in machiaj: violet, albastru, gri. Acesta e machiajul indicat blondelor, roscatelor si celor cu pielea foarte deschisa la culoare.

Cum sa folosim culorile?

Ocru, auriu, bej

Galbenul este culoarea miracol: o regasesti in anticearcane, in majoritatea nuantelor de pudra si de fond de ten. Atenueaza roseata si da luminozitate. Poti amesteca un fard auriu sidefat cu maro sau rosu pentru a da prospetime obrajilor si buzelor. Pe pleoape, estompeaza de la gene in sus pentru a da stralucire ochilor obositi.

In asociere cu violet, gri, verde pal sau albastru, contrastele sunt nemaipomenite (vezi combinatiile din cutiile de fard Versace. Chiar daca nu-ti place sa te machiezi, vei vedea ca o linie fina la marginea pleoapei inferioare face ochiul sa para mai mare (creioanele dermatograf de la Clarins au o durata lunga de viata pe piele chiar daca este vara sau mergi la sala).

Culoarea universala

Fardurile in nuante din gama brunurilor se potrivesc aproape oricarui ten. Pe langa aceasta, in orice ocazie le-ai folosi, ele vor merge de minune. Poti schimba contrastele si combinatiile folosite in functie de fiecare ocazie in parte, insa, cu siguranta, cu un fard in culoarea cafelei cu lapte nu vei da gres niciodata. Poate fi atat discret, potrivit unui make-up natural, de zi, cat si incitant, pentru un look glamour, de seara.

| byasminica a răspuns:

Mov

| sorinache21 a răspuns:

Verde