| YOUYOU10 a întrebat:

Cum pot returna un produs comandat la bonprix online? Si in cat timp?

1 răspuns:
| 1fluturas a răspuns:

Dreptul de returnare a mărfii.
Potrivit prevederilor legale în vigoare, „consumatorul are dreptul să notifice în scris comerciantului că renunță la cumparare, fără penalități și fără invocarea unui motiv, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea produsului sau, in cazul prestărilor de servicii, de la încheierea contractului."
Produsele care nu satisfac cerinţele dumneavoastră, vor fi expediate înapoi la firma Bon Prix, O.P.11 – C.P.15, 400201 Cluj Napoca, Judeţul Cluj pe propria cheltuială, împreună cu formularul de retur completat. Nu avem posibilitatea de a prelua colete cu ramburs. Produsele vor fi expediate in forma lor originală, fără a fi deteriorate sau utilizate, iar produsele oferite in catalog ca și set vor fi transmise în întregime.
Vă rugăm să ne informaţi în cazul în care aţi efectuat un retur. Contravaloarea mărfii returnate va fi restituita în 30 de zile de la momentul primirii acestei informaţii. În cazul in care nu primim acesta informaţie banii vă vor fi returnaţi în 30 de zile din momentul preluării produselor returnate.
Vă rugăm să respectaţi termenul prevăzut pentru înapoierea mărfii. Contravaloarea mărfii returnate va fi restituită prin postă sau prin transfer bancar. Noua marfă comandată va fi expediată cu plata ramburs.
Vă rugăm să păstraţi dovada de expediere a coletului returnat până la încheierea procesului de analizare a eventualei reclamaţii, iar în cazul mărfii returnate până la momentul rambursării banilor.

Dacă dumneavoastră doriți să returnați un colet prin intermediul unei firme de curierat, indiferent de aceasta va trebui să-i achitați curierului respectiv în plus față de taxa de transport și o taxă de prezentare în sistemul Poștei Române, deoarece pachete retur sunt duse la o căsuță poștală. Valoarea acestei taxe este de: 1.2 lei / colet + 1.2 lei / kg
Taxa de curier vă va fi returnată, doar în următoarele condiții : Dacă produsul primit este degradat, are un defect sau nu este produsul comandat de dumneavoastră. În cazul în care produsul nu satisface așteptările dumneavoastră sau mărimea nu este corespunzătoare această taxă nu vă va fi returnată.)